Od kwietnia 2022 dopłaty do pobytu w żłobku. Jakie formalności?
Wnioski o dofinansowanie opieki nad dzieckiem w żłobku, klubie dziecięcym lub i dziennego opiekuna ruszają lada moment. Można je składać od 1 kwietnia 2022 roku. Rodzice zyskają nawet 400 złotych na opiekę na dziecko.

- Martyna Kowalska
- /
- 22 marca 2022
Nie kwalifikuję się na Rodzinny Kapitał Opiekuńczy
Jeśli z jakiegoś powodu nie kwalifikujesz się do pomocy w formie Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego (12000 zł na dziecko), można skorzystać z innej formy wsparcia na opiekę nad dzieckiem. Osoby, których dzieci nie mieszczą się np. w ustawowym kryterium wieku do RKO mogą wnioskować o dofinansowanie pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna.
Jak działa dofinansowanie żłobka
Na dzieci, które nie mieszczą się w widełkach wiekowych, lub są jedynymi w rodzinie, już wkrótce będzie można uzyskać dofinansowanie do żłobka.
Rodzic może liczyć maksymalnie na 400 złotych na dziecko. Kwota ta nie może jednak przekraczać wysokości opłaty ponoszonej na rzecz żłobka, czy klubu dziecięcego. Po drugie – pieniądze nie trafią ani fizycznie (w formie gotówki) ani elektronicznie na konto do rodziców. Mają one być przelewane automatycznie na konto podmiotu, który prowadzi daną instytucję opieki. To oznacza, że w przypadku gminnych żłobków, pieniądze trafią bezpośrednio na konto danego samorządu.
Trzeba przyjąć, że jeśli miesięczny pobyt dziecka w żłobku kosztuje rodziców np. 250 złotych, dokładnie taka kwota będzie przelana na konto podmiotu prowadzącego. Realnie, rodzicom pozostanie ta kwota w kieszeni.
Czy będzie wyrównanie dofinansowania żłobka?
Dobra informacja jest taka, że choć rozwiązanie to wchodzi w życie 1 kwietnia, to jednak w każdym przypadku będzie obowiązywało wyrównanie od 1 stycznia 2022 roku.
Szkoły zatrudnią asystentów nauczycieliMartyna Kowalska
Jak otrzymać dofinansowanie żłobka?
Dofinansowanie żłobka nie będzie przyznawane z automatu. Każdy rodzic lub opiekun, który chce skorzystać z zaproponowanego przez rząd mechanizmu, musi złożyć właściwy wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Tego typu dokumenty będą miały wyłącznie formę elektroniczną. Od 1.04.2022 ruszy możliwość aplikowania o wsparcie za pośrednictwem internetu. Stosowne narzędzia i podstrony znajdą się na portalu resortu rodziny „Empatia”, na Platformie Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS) oraz poprzez e-bankowość.
To dokładnie ta sama droga, jaka już w ubiegłym roku obowiązywała w przypadku 300 plus, a od niedawna obowiązuje także dla osób ubiegających się o świadczenie z programu „Rodzina 500 plus”.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.