Szkoły zatrudnią asystentów nauczycieli

Na stanowisku pomocy nauczyciela mogą być zatrudniani obywatele Ukrainy, także ci, którzy biegle nie znają języka polskiego. Taka możliwość została wprowadzona w specustawie o pomocy obywatelom Ukrainy. To znaczne ułatwienie w procesie rekrutacji – twierdzą dyrektorzy szkół.

Szkoły zatrudnią asystentów nauczycieli
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 21 marca 2022

Pomoc nauczycieli pilnie potrzebna

Masza ma 11 lat. Niedawno wraz ze swoją mamą znalazła schronienie w niewielkiej miejscowości pod Częstochową. Pochodzi z okolic Zaporoża. W domu posługuje się rosyjskim, w swojej szkole używała ukraińskiego. Kiedy zobaczyła podręcznik do czwartej klasy szkoły podstawowej w Polsce rozpłakała się. Powtarza, że nie da sobie rady w polskiej szkole, bo nic nie zrozumie. Właśnie w takich przypadkach nieocenioną pomoc mogą zapewnić osoby zatrudniane na stanowisku pomocy nauczyciela. Chodzi o indywidualną pracę z dzieckiem. Pomoc i tłumaczenie na lekcji, wsparcie w czasie odrabianie zadań domowych.

Specustawa z 12 marca 2022 roku, może sporo pomóc w procesie rekrutacji i zatrudniania osób, które pomogą odnaleźć się ukraińskim dzieciom w realiach polskojęzycznej szkoły.

Rząd zmienia podejście do uchodźców. Będą nowe przepisy?Rząd zmienia podejście do uchodźców. Będą nowe przepisy?Michał Górecki


Pomoc nauczyciela w specustawie o pomocy obywatelom Ukrainy

Głośna ustawa z 12 marca 2022 o pomocy obywatelom Ukrainy, zdecydowanie upraszcza możliwość zatrudniania obywateli innych państw na stanowisku pomocy nauczyciela. 

Tutaj oczywiście mamy na myśli obywateli Ukrainy, którzy posługują się językiem polskim choćby w stopniu pozwalającym na pomoc uczniowi, który nie włada polszczyzną. To oznacza, że nie będzie w tym wypadku wymogu znajomości biegłego posługiwania się w naszym ojczystym języku. 

Kto zatrudnia pomoc nauczyciela?

W tym wypadku osobę na stanowisko pomocy nauczyciela może zatrudnić dyrektor danej szkoły. Kuratoria oświaty przygotowały i udostępniły już narzędzia, które w tym procesie mogą pomóc. To te same rozwiązania, które do tej pory wspierały rekrutację nauczycieli. Każda szkoła, zgodnie z prawem, publikuje ogłoszenia o wolnych godzinach i etatach na stronie internetowej właściwego kuratorium oświaty, gdzie wszyscy zainteresowani mogą się zgłaszać bezpośrednio do danej szkoły” – informuje Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!