ZUS: Ilu Ukraińców jest ubezpieczonych w Polsce?

666,7 tysięcy ubezpieczonych obywateli Ukrainy odnotował w marcu 2022 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych. To wynik wyższy o 25,5 tysiąca w porównaniu do lutego oraz o 39,7 tys. wobec grudnia 2021 roku. 

ZUS: Ilu Ukraińców jest ubezpieczonych w Polsce?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 8 kwietnia 2022

Nie doszło do masowego wyrejestrowywania

Jak informuje w komunikacie kierowanej przez siebie instytucji prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, prof. Gertruda Uścińska, "Wraz z wybuchem wojny nie odnotowaliśmy masowego wyrejestrowywania z ubezpieczeń obywateli Ukrainy. Ubezpieczeni to głównie mężczyźni zatrudnieni przede wszystkim na podstawie umowy o pracę. Oznacza to, że pracodawcy na okres wojny albo udzielili im urlopów, albo zastosowali inne rozwiązania”. 

Coraz więcej ubezpieczonych obywateli Ukrainy

Jak wynika ze statystyk ZUS, w lutym 2022 r. do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych zostało zgłoszonych 86,4 tys. Ukraińców. Taki wynik oznacza, że każdego dnia rejestrowało się wówczas około 3,8 tysiąca osób. Z kolei w marcu łączna liczba nowo zarejestrowanych wyniosła aż 103,9 tysiąca, co oznacza około 4,4 obywateli Ukrainy dziennie.

Z kolei liczba wyrejestrowanych z tych ubezpieczeń wynosiła w lutym 71,6 tysiąca, a w marcu 86,4 tys. 

E-wizyta w ZUS z udziałem tłumacza języka ukraińskiegoE-wizyta w ZUS z udziałem tłumacza języka ukraińskiegoMikołaj Frączak

Obcokrajowcy zarejestrowani w ZUS

Nie ma wątpliwości, że największą grupą obcokrajowców zarejestrowanych w ZUS są właśnie Ukraińcy. Z danych Centralnego Rejestru Ubezpieczonych wynika, że liczba osób z innym niż polskie obywatelstwem, którzy są zarejestrowani w ZUS wynosiła na koniec ub.r. 875,1 tys. Dla porównania w 2008 roku było to tylko 65 tys. Zatem w ciągu 13 lat doszło do… trzynastokrotnego wzrostu obcokrajowców pracujących legalnie i ubezpieczonych w polskim systemie. 

Dane z marzec 2022 mówią o 932,1 tys. obcokrajowców zarejestrowanych w ZUS. Jest duże prawdopodobieństwo, że w tym roku liczba ta przekroczy okrągły milion. 

Udział Ukraińców wśród ubezpieczonych w Polsce obcokrajowców

Według ZUS, największa dynamika wzrostu liczby cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń dotyczy obywateli Ukrainy. W 2021 r. zanotowano w tej grupie 38,6-krotny wzrost wobec danych z 2008 roku, oraz sześciokrotny w porównaniu do 2015 roku. 

Udział obywateli z Ukrainy w ogólnej liczbie ubezpieczonych cudzoziemców rósł z 25 proc. w grudniu 2008 r. do 73,8 proc. w grudniu 2018 r. Od grudnia 2019 r. następuje nieznaczny spadek do 73,4 proc. w grudniu 2020 r., 71,7 proc. w grudniu 2021 r. i 71,5 proc. w marcu 2022 r.” - czytamy w komunikacie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!