Dni wolne na poszukiwanie pracy? Masz do tego prawo!

Osoba, która otrzymała wypowiedzenie umowy o pracę i jest jeszcze zatrudniona w ramach okresu wypowiedzenia, ma prawo do dni wolnych na poszukiwanie nowej pracy i to płatnych! Taką możliwość dają konkretne przepisy. Niestety wielu pracowników o nich zapomina, a część pracodawców „nie chce” pamiętać. Jakie masz prawa?

Dni wolne na poszukiwanie pracy? Masz do tego prawo!
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 15 kwietnia 2022

Wolne na poszukiwanie pracy

W opisywanym przypadku kluczowy jest artykuł 37 § 1 Kodeksu pracy. W okresie co najmniej dwutygodniowego wypowiedzenia umowy o pracę dokonanego przez pracodawcę pracownikowi przysługuje zwolnienie na poszukiwanie pracy, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia”

Z tego artykułu można wywnioskować, że taki przywilej należy się jedynie pracownikowi, który otrzymał wypowiedzenie. Ten, który sam złożył taki dokument, już nie może skorzystać z takiego rozwiązania. 

Innym warunkiem jest długość samego okresu wypowiedzenia. W tym przypadku musi wynosić minimum dwa tygodnie. Warto pamiętać, że w przypadku umów na okres próbny lub na zastępstwo, nie ma warunków dotyczących długości trwania wypowiedzenia. 

Ile dni wolnego na poszukiwanie pracy?

Tę kwestię reguluje art. 37 § 2 Kodeksu pracy. W przypadku dwutygodniowego i jednomiesięcznego okresu wypowiedzenia przysługują dwa dni robocze na poszukiwanie pracy. W przypadku trzymiesięcznego wypowiedzenia mowa już o wymiarze trzech dni roboczych. Przepis ten stosuje się także w przypadku skrócenia tego okresu np. w przypadku ogłoszenia upadłości czy likwidacji firmy, w której zatrudniony jest pracownik. 

Czy szef może mi nakazać pracę w sobotę albo dzień wolny od pracy?Czy szef może mi nakazać pracę w sobotę albo dzień wolny od pracy?Michał Górecki


Kiedy nie przysługuje wolne na poszukiwanie pracy?

Napisaliśmy już, że nie ma mowy o wolnym na poszukiwanie pracy w sytuacji, w której osoba sama złożyła wypowiedzenie. Warto również pamiętać, że z oczywistych względów, przywilej ten nie dotyczy tych pracowników, którzy zostali zwolnieni z obowiązku świadczenia pracy w czasie wypowiedzenia, lub przebywają na urlopie wypoczynkowym, np. zaległym. To samo dotyczy osób, które z jakichkolwiek innych przyczyn nie muszą wykonywać pracy. W takim wypadku pracownik nie ma prawa do ekwiwalentu pieniężnego za nieudzielone dni wolne na poszukiwanie nowego zatrudnienia

Warto również pamiętać, że to pracownik musi się o taki dzień wolny upomnieć. Dni wolne na poszukiwanie pracy nie są bowiem obowiązkowe. 


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!