Ograniczenia w ruchu ciężarówek – Majówka 2022

Mniej ciężarówek na trasach i logistyczne wyzwanie dla firm transportowych – to coroczny obrazek majówki na polskich drogach. Jakie ograniczenia będą dotyczyły pojazdów ciężarowych na przełomie kwietnia i maja 2022? Opowiadamy.

Ograniczenia w ruchu ciężarówek – Majówka 2022
  • Anna Malinowska
  • /
  • 25 kwietnia 2022

Ograniczenia w dni poprzedzające święta państwowe

Po pierwsze należy pamiętać, że ograniczenia w transporcie drogowym nie dotyczą tylko świąt państwowych, ale także większości dni poprzedzających dni oznaczone czerwoną kartką w kalendarzu. 

W przypadku tegorocznej majówki, pojazdy oraz zespoły pojazdów powyżej 12 ton, nie mogą wyjechać na drogi już 30 kwietnia między 18:00 a 22:00 z uwagi na następujące po tym dniu święto państwowe 1 maja. 

Analogiczna sytuacja i ograniczenia ustawowe od 18:00 do 22:00 obowiązują także 2 maja, z uwagi na kolejny świąteczny dzień. 

Ograniczenia dla ciężarówek w święta państwowe

Z uwagi na kumulację świąt państwowych na początku maja, specjaliści od logistyki oraz sami kierowcy muszą się liczyć z ograniczeniami. Oprócz wymienionych wyżej zakazów, kolejne, znacznie bardziej restrykcyjne obowiązują 1 oraz 3 maja.

W tych dniach transport tirem nie jest możliwy właściwie przez cały dzień tj. w godzinach od 8:00 rano, aż do 22:00. To oznacza, że między 30 kwietnia a 3 maja, transport musi liczyć się z mniejszymi lub większymi ograniczeniami. Są firmy, w których w tych dniach większość załogi idzie na urlop. Chyba że realizują transport wyłączony spod tych restrykcji. Kogo zatem nie obowiązują zakazy?

Wyjątki od ograniczeń w ruchu dla ciężarówek

Zgodnie z przepisami, wspomniane zakazy nie dotyczą pojazdów biorących udział w akcjach ratowniczych. To samo dotyczy transportów humanitarnych (np. jadących do i z Ukrainy). Podobny wyjątek dotyczy pojazdów zaangażowanych w usuwanie skutków klęsk oraz awarii np. pogotowia energetycznego, czy wozów bojowych straży pożarnej. 

Ponadto obostrzenia transportowe nie dotyczą ciężarówek, wykorzystywanych do przewozu leków, środków medycznych, artykułów szybko psujących się, a także środków spożywczych i zwierząt. Spod ograniczeń wyjęte są także auta używane do bezpłatnych medycznych badań profilaktycznych jak np. mammobusy, czy mobilne przychodnie RTG. Świąteczny zakaz ruchu nie dotyczy. także autobusów.

Kierowcy TIR-ów rozjeżdżają lokalne drogi. Co robić?Kierowcy TIR-ów rozjeżdżają lokalne drogi. Co robić?Anna Malinowska

Powrót z zagranicy i zakaz ruchu

Zakazy nie dotyczą również samochodów ciężarowych, które powracają z zagranicznych kursów. Warunkiem jest, że na terytorium Polski kończą swój przejazd, lub mają na terenie RP odbiorcę swojego ładunku. To samo dotyczy pozostałych pojazdów pow. 12 ton, które wjechały na teren naszego kraju poza terminami lub godzinami obowiązywania tych przepisów. To zastrzeżenie działa jednak wyłącznie w odległości do 50 km od miejsca przekroczenia granicy Rzeczypospolitej.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!