Czy za święto wypadające w niedzielę można odebrać wolne?

W 2022 roku długi, majowy weekend będzie… nieco krótszy. Wszystko za sprawą układu kalendarza. 1 maja, czyli Święto Pracy wypada w tym roku w niedzielę. Czy w związku z tym można odebrać sobie dzień wolny w inny dzień roboczy? Prawo stawia sprawę jasno. Wyjaśniamy. 

Czy za święto wypadające w niedzielę można odebrać wolne?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 29 kwietnia 2022

Czy za 1 maja w niedzielę należy się wolne?

W ostatnich latach dość często zdarza się, że w święta państwowe wypadają w weekendy. Np. rok temu Święto Pracy, czyli 1 maja wypadło w sobotę. Analogiczna sytuacja? Nie do końca, bowiem prawo inaczej traktuje dzień świąteczny wypadający w sobotę, a inaczej w niedzielę. Jak to możliwe? Za chwilę postaramy się to wyjaśnić.

Święto w sobotę i święto w niedzielę. Zasadnicza różnica

Niestety prawo tym razem nam nie sprzyja. Okazuje się, że o ile święto wypadające w sobotę (np. 1.05.2021) uprawnia do odebrania sobie dnia wolnego, o tyle jeśli przypada na niedzielę (np. 1.05.2022), na taki bonus liczyć nie możemy. Niby różnicy nie ma, a jednak solidnie komplikuje planowanie urlopu, czy dodatkowego dnia poza firmą na załatwienie swoich spraw.

Do kiedy złożyć zeznanie podatkowe w 2022 roku? Masz nieco więcej czasuDo kiedy złożyć zeznanie podatkowe w 2022 roku? Masz nieco więcej czasuMartyna Kowalska

Odbieranie wolnego wg Kodeksu pracy

Opisana sytuacja wynika wprost z artykułu 130 §2 Kodeksu pracy. Zgodnie z wolą ustawodawcy „każde święto, które wypada w innym dniu niż niedziela, obniża wymiar czasu pracy o osiem godzin”. To właśnie przez takie rozstrzygnięcie ustawodawcy, na dodatkowy odpoczynek liczyć nie możemy.

Warto więc zapamiętać sobie tę zasadę na przyszłość. Jeśli dzień z czerwoną kartką w kalendarzu przypada w sobotę, możemy w porozumieniu z pracodawcą wybrać sobie inny dzień, w którym odbierzemy sobie pewną „rekompensatę”. Co do zasady – dniówkę. Jeśli jednak jakiekolwiek święto wypadnie w niedzielę, o dodatkowym „wolnym” możemy zapomnieć. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Ruszyły konsultacje ustawy 800+
500 plus

Ruszyły konsultacje ustawy 800+

- Chcemy, aby od 1 stycznia 2024 r. co miesiąc każde dziecko do 18. roku życia dostało 800 zł, zamiast dotychczasowych 500 zł – powiedział premier Mateusz Morawiecki, który początkiem czerwca...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!