Nawet 3 lata więzienia za znieważenie operatora numeru 112

Nawet 3 lata w więzieniu może spędzić osiemnastolatek z okolic Garwolina (Mazowieckie), który przez telefon znieważył operatorów numeru alarmowego 112 oraz wywierał wpływ na czynności urzędowe. Mężczyzna prawdopodobnie nie zdawał sobie sprawy, że dyspozytorzy numerów alarmowych są objęci taką samą ochroną jak funkcjonariusze publiczni.

Nawet 3 lata więzienia za znieważenie operatora numeru 112
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 26 kwietnia 2022

Numer 112 a głupie żarty

Lista nieodpowiedzialnych zachowań ludzi, którzy wydzwaniają na numer 112, robiąc sobie przy okazji głupie żarty jest długa. Znane są przypadki nie tylko fałszywych alarmów, ale także „próby” zamówienia pizzy, czy porannego budzenia. 

Osoby, które blokują numer, prawdopodobnie nie zdają sobie sprawy, że takie zachowanie jest nie tylko skrajnie nieodpowiedzialne, ale także niebezpieczne. Nigdy nie wiadomo, czy w tym czasie, ktoś, kto faktycznie potrzebuje pomocy, nie będzie mógł się dodzwonić na numer alarmowy. Spora część takich „żartownisiów” to osoby nietrzeźwe. Tak było również w opisanym niżej przypadku. 

Znieważenie operatora 112

Jak relacjonuje mazowiecka policja, pewien 18-latek spod Garwolina, będąc pod wpływem alkoholu, kilka razy zadzwonił na numer alarmowy. Używając wulgarnych wyrazów, obrażał dyspozytorów telefonu 112. Jak czytamy w policyjnym opisie zdarzenia „żądał interwencji (...) bo twierdził, że rodzina nie chce go wypuścić z domu po piwo. Po odmowie przyjęcia zgłoszenia mężczyzna groził, że »wbije sobie nóż w serce«. 18-latek pomimo upomnień nie chciał się rozłączyć i ciągle powtarzał obelgi i wyzwiska”.

21 mln połączeń na numer alarmowy 11221 mln połączeń na numer alarmowy 112Michał Górecki


Za wyzwiska do więzienia?

Mundurowi szybko ustalili, kim jest mężczyzna uporczywie zakłócający pracę operatorów numeru 112. Jak się okazało, 18-latek w taki osobliwy sposób… świętował swoje urodziny. Już usłyszał zarzuty znieważenia operatorów numeru 112 i wywierania wpływu na czynności urzędowe.  Wiadomo, że przyznał się do winy. Za ten czyn grozi mu kara nawet do 3 lat więzienia.

Operatorzy numeru 112 są chronieni

Policja przypomina, że dyspozytorzy numerów alarmowych są objęci ochroną, jaka przysługuje funkcjonariuszom publicznym. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!