Leśnicy szkoleni na wypadek wojny

Polscy leśnicy są szkoleni przez Wojska Obrony Terytorialnej – informują Lasy Państwowe. W planach jest cykl szkoleń proobronnych, w których zakres wchodzi m.in. posługiwanie się bronią oraz ratownictwo pola walki. Pierwsze takie ćwiczenia już odbyły się w okolicach Tucholi. 

Leśnicy szkoleni na wypadek wojny
  • Michał Górecki
  • /
  • 9 maja 2022

WOT przeszkoli leśników

Podstawą szkoleń leśników prowadzonych przez Wojska Obrony Terytorialnej jest porozumienie podpisane między Lasami Państwowymi a WOT w Plaskoszu pod Tucholą (Kujawsko-Pomorskie). Jak zaznaczył p.o. dyrektora generalnego LP Józef Kubica, szkolenia obronne leśników nie są niczym nowym i wpisują się w tradycję rozpoczętą wiele lat temu. 

Mowa o Przysposobieniu Obronnym Leśników, czyli powstałej w 1933 roku organizacji. W jej ramach przeszkolono przed II wojną światową kilkanaście tysięcy leśników. W czasie niemieckiej napaści zajmowali się m.in. prowadzeniem działań dywersyjnych oraz wspierali polską armię. 

Polska armia będzie liczyła ok. 300 tys. żołnierzy. Trwa rekrutacja!Polska armia będzie liczyła ok. 300 tys. żołnierzy. Trwa rekrutacja!Monika Świetlińska


Wojskowe szkolenie leśników 

Pierwsze ćwiczenia prowadzone przez WOT już zostały zorganizowane przez instruktorów z Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej i 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady WOT. 

Jak informują Lasy Państwowe, tym razem zamiast prowadzonych na co dzień prac pielęgnacyjnych w lasach, leśnicy zmierzyli się z ćwiczeniami strzelania z broni automatycznej, ratownictwa na polu walki, a nawet… saperstwa. W dalszej kolejności ćwiczenia przewidują zajęcia z topografii. Warto pamiętać, że mapy wojskowe znacznie różnią się od tych, na których pracują pracownicy LP. 

Lasy Państwowe jednostką militarną?

Zgodnie z zarządzeniem Ministra Środowiska z 17 maja 2017 roku określone są zadania związane z przygotowaniem jednostek organizacyjnych do objęcia ich militaryzacją i sposób realizacji tych zadań. Do tego grona należą Lasy Państwowe. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!