Ilu Ukraińców pracuje w Polsce? Zdecydowana większość przybyła jeszcze przed wojną

Zdecydowana większość Ukraińców pracujących i ubezpieczonych w Polsce, to osoby, które przybyły nad Wisłę jeszcze przed wojną – wynika ze statystyk opublikowanych przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Obecnie do ubezpieczeń zgłoszonych jest około 700 tys. pracowników ze wschodu. 

Ilu Ukraińców pracuje w Polsce? Zdecydowana większość przybyła jeszcze przed wojną
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 13 maja 2022

Ilu Ukraińców pracuje legalnie w Polsce?

Najnowsze dane upublicznione przez odpowiedzialny za rynek pracy resort rodziny i polityki społecznej pochodzą z końca kwietnia 2022 roku. Wówczas do ubezpieczeń zgłoszonych było prawie 700 tysięcy pracowników z obywatelstwem ukraińskim. Jak wylicza minister Marlena Maląg, w tej grupie znajduje się 132 tysiące osób, które zatrudniono w polskich firmach w ostatnich miesiącach na podstawie przepisów specustawy. 

Ukraina: Około 150 tys. osób podpiętych pod sieć StarlinkUkraina: Około 150 tys. osób podpiętych pod sieć StarlinkAnna Malinowska


Ilu obcokrajowców pracuje w Polsce?

Kolejna opublikowana przez MRiPS liczba daje rozeznanie, jak dużą siłę stanowią pracownicy Ukrainy. Obecnie do ubezpieczeń emerytalnego i rentowego zgłoszonych jest 970 tysięcy cudzoziemców. To pokazuje, że ponad ¾ wszystkich obcokrajowców pracujących legalnie nad Wisłą to obywatele pogrążonej w wojnie Ukrainy. 

Coraz więcej Ukrainek na polskim rynku pracy

Okazuje się również, że wśród obecnie zatrudnianych w Polsce Ukraińców, ponad 75% stanowią kobiety, które uciekły (często wraz z dziećmi) przed rosyjską agresją. 

Warto pamiętać, że obecnie obywatele Ukrainy mogą podejmować pracę na terenie Polski bez specjalnych pozwoleń. Prawo wymaga jedynie zgłoszenia przez pracodawcę samego faktu zatrudnienia takiej osoby. Nic poza tym. 

Gdzie pracuje najwięcej Ukraińców?

Ze statystyk, jakimi dysponuje Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, największa grupa Ukraińców rozpoczęła pracę w województwach: mazowieckim (28,4 tys.), dolnośląskim (14,1 tys.), wielkopolskim (13,2 tys.) oraz śląskim (11,3 tys.). 

Kondycja rynku pracy w Polsce

Statystyki pokazują, że kondycja polskiego rynku pracy jest dość dobra. Stopa bezrobocia na koniec kwietnia 2022 roku wyniosła 5,3%, co oznacza spadek w ujęciu miesięcznym o 0,1 p.p., natomiast w ciągu roku odczyt ten zmalał o 1 p.p. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Dlaczego pracodawcy nie odpowiadają na CV?
Praca

Dlaczego pracodawcy nie odpowiadają na CV?

W trakcie poszukiwania pracy nie ma nic bardziej frustrującego niż milczący telefon. Zdarza się, że wysyłamy kilkanaście, kilkadziesiąt CV do różnych pracodawców i na żaden z nich nie otrzymamy...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!