Ile zarabia maszynista na kolei? Jak zostać maszynistą?

Wysokie ceny paliw, oraz coraz bardziej komfortowe warunki podróży koleją sprawiają, że pociągi wracają do łask. Jak się okazuje, polscy przewoźnicy kolejowi wspominają o dużym zapotrzebowaniu na maszynistów. Czy opłaca się „wejść” w ten zawód? Ile zarabia maszynista?

Ile zarabia maszynista na kolei? Jak zostać maszynistą?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 20 maja 2022

Ile zarabia maszynista na początku?

W przypadku zawodu maszynisty lepiej nie patrzeć na średnie wynagrodzenie w tym zawodzie. Jako początkujący maszyniści, po zdobyciu wszystkich niezbędnych uprawnień, nie zarobimy zbyt wiele. Pensja na start niewiele przekracza 4.000-4.400 złotych brutto. Zwykle mowa o krótszych, lokalnych trasach – choć zależy to od przewoźnika. 

Zarobki maszynisty z doświadczeniem

Jak przyznaje nam pan Andrzej, który od ponad dekady pracuje jako maszynista na regionalnych trasach, po zdobyciu kilkuletniego doświadczenia wynagrodzenie rośnie do około 5.800-7.000 zł brutto. Najbardziej doświadczeni maszyniści, którzy pracują w zawodzie wiele lat, są w stanie zarobić ponad dwa razy więcej niż osoba rozpoczynająca karierę w tym fachu. Są osoby, których miesięczna pensja zdecydowanie przekracza 8.000 złotych brutto miesięcznie. 

Ile zarabia żołnierz dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej?Ile zarabia żołnierz dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej?Mikołaj Frączak


Czy trudno zostać maszynistą? 

Jeśli wydaje ci się, że do prowadzenia pociągów potrzebne jest wyższe kierunkowe wykształcenie, od razu wyprowadzimy cię z błędu. W tym zawodzie pracują m.in. osoby z wykształceniem zasadniczym zawodowym, lub średnim. 

Dużo ważniejsze jest przygotowanie zawodowe, odbycie wymaganych kursów, a także przejście dość wymagających testów zdrowotnych i predyspozycji. Podobnie jak w przypadku kierowców zawodowych, bardzo ważny jest dobry stan zdrowia, dobry wzrok, słuch oraz umiejętność szybkiej reakcji, a także umiejętność skupienia się na wykonywanych czynnościach. 

Kluczowe jest także przyswojenie dość dużej ilości wiedzy w zakresie technologii oraz przepisów, a także oswojenie się z branżową terminologią. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!

O nas

Rzetelna Grupa

Rzetelna Grupa Sp. z o.o - firma doradztwa biznesowo-prawnego. Jest właścicielem marki dziennikprawny.pl

Wydawca

Rzetelna Grupa Sp. z o.o.
ul. Nowogrodzka 42 lok. 12
00-695 Warszawa
[email protected]
NIP: 524-261-19-51, Regon: 141022624, KRS: 0000284065
Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie
XII Wydział Gospodarczy KRS
Kapitał zakładowy: 50.000 zł
2007 - 2024 © Copyright - Rzetelna Grupa Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.