Boże Ciało 2022 – ograniczenia w ruchu samochodów ciężarowych

Boże Ciało obchodzone przez katolików jest świętem ruchomym i dniem ustawowo wolnym od pracy. W 2022 roku wypada ono 16 czerwca. Z tym wiążą się ograniczenia w ruchu samochodów ciężarowych.

Boże Ciało 2022 – ograniczenia w ruchu samochodów ciężarowych
  • Anna Malinowska
  • /
  • 24 maja 2022

Zakaz jazdy samochodów ciężarowych w Boże Ciało

Boże Ciało, nazywane oficjalnie Uroczystością Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa wypada podobnie jak Wielkanoc, czy Zielone Świątki w różnych terminach. Zawsze jest to jednak czwartek, co dla wielu osób jest okazją do tzw. „czerwcowego” (lub drugiego „majowego” weekendu). W tym dniu we wszystkich parafiach w Polsce odbywają się uroczyste procesje ulicami miast i wsi do czterech ołtarzy. Zgodnie z rozporządzeniem ministra infrastruktury, w Boże Ciało obowiązują ograniczenia w ruchu samochodów ciężarowych. Trzeba jednak dodać, że na mniejszą skalę restrykcje transportowe, będą obowiązywały dzień wcześniej, 15 czerwca. Dlaczego? Spójrzmy na obowiązujące przepisy.

Zielone Świątki 2022 – ograniczenia w ruchu samochodów ciężarowychZielone Świątki 2022 – ograniczenia w ruchu samochodów ciężarowychAnna Malinowska

Transport w dni poprzedzające dni wolne od pracy 

Warto pamiętać o zasadzie, która została zawarta w rozporządzeniu ministra infrastruktury. Ograniczenia związane z transportem drogowym obowiązują w ograniczonym stopniu także dzień wcześniej tj. w środę, 15 czerwca 2022 roku. Przepisy obejmują bowiem restrykcjami transportowymi także dzień poprzedzający dzień ustawowo wolny od pracy.

Z tego powodu w środę, 15 czerwca 2022 pojazdy oraz zespoły pojazdów powyżej 12 ton, nie będą mogły przemieszczać się po polskich drogach między godziną 18:00 a 22:00 

Święta a ograniczenia dla ciężarówek

Z kolei w samo święto, w czwartek, 16 czerwca 2022 r. transport tirem nie będzie możliwy godzinach 8:00 — 22:00. Warto jednak pamiętać, o ustalonych w rozporządzeniu wyjątkach. 

Czy ciężarówki powracające z zagranicy obowiązują ograniczenia w ruchu?

Kierowcy samochodów ciężarowych, którzy powracają z zagranicznych tras, mogą tego dnia pracować, jednak pod pewnymi warunkami. Przejazd musi kończyć się na terytorium RP. To samo dotyczy pojazdów, które na terenie Polski mają miejsce dostarczenia ładunku. Analogiczne przepisy są stosowane do pozostałych aut ciężarowych, które wjechały do Polski poza terminami lub godzinami obwiązywania wspomnianych przepisów. Takie ułatwienie obowiązuje jednak wyłącznie w odległości 50 kilometrów od miejsca przekroczenia granicy Polski. 

Transport samochodem ciężarowym w święta – wyjątki

Zakazy nie dotyczą ciężarówek, które biorą udział na przykład w akcjach ratunkowych lub transporcie humanitarnym. Wspomniane wyjątki obejmują również pojazdy, które w jakikolwiek sposób są zaangażowane w usuwanie skutków klęsk czy awarii. Na drogi mogą wyjechać także samochody przewożące leki, środki medyczne, zwierzęta, lub produkty szybko psujące się. 

Z obostrzeń wyłączone są także auta ciężarowe, które wykorzystywane są do akcji profilaktycznych. Przykładem mogą być popularne mammobusy. Zakaz nie dotyczy także transportu osób, czyli autobusów

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!