Ile zarabia sprzątaczka? Minimalna krajowa nie jest już standardem

Przyjęło się, że osoba zajmująca się sprzątaniem biur lub zakładów produkcyjnych zarabia minimalną krajową. To błędne myślenie. Są bowiem osoby sprzątające, których pensja zdecydowanie przekracza 4 tysiące złotych brutto. Zazwyczaj w tym przypadku mówimy o większych miastach, a także firmach znanych z oferowania nieco wyższych wynagrodzeń.

Ile zarabia sprzątaczka? Minimalna krajowa nie jest już standardem
  • Michał Górecki
  • /
  • 26 maja 2022

Czy każda sprzątaczka zarabia minimalną krajową?

Firmy kreśląc budżety na wynagrodzenia pracowników, zwykle wpisują przy pozycji osoby sprzątającej minimalną krajową. Takie wyobrażenie pokutuje wśród wielu przedsiębiorców oraz opinii publicznej. Rzeczywistość jest jednak nieco inna. Są sprzątaczki, których pensja brutto zawiera się w przedziale między 4.000 a 5.000 złotych. 

Zwykle są to osoby, które posiadają dłuższy staż w danej organizacji, a także biorące na siebie nieco więcej obowiązków. W dużych firmach lepiej wynagradzane są osoby zajmujące się utrzymaniem czystości np. w gabinetach zarządu, wyższych menadżerów, salach konferencyjnych i ekspozycyjnych. Najgorzej zarabiają osoby wykonujące tę samą pracę w halach produkcyjnych, salach obsługi klienta, magazynach czy zwykłych biurach.

Ile zarabia maszynista na kolei? Jak zostać maszynistą?Ile zarabia maszynista na kolei? Jak zostać maszynistą?Mikołaj Frączak

Ile zarabia sprzątaczka?

Wiele osób sprzątających, decyduje się na zatrudnienie np. w dwóch lub trzech miejscach na jedną trzecią lub jedną drugą etatu. Dorabiają także sprzątając po godzinach lub w weekendy prywatne mieszkania – głównie z polecenia. Niektórzy decydują się na założenie działalności gospodarczej, która może być łączona z etatem lub realizowana niezależnie. Sprzątanie biur w modelu B2B przez mikroprzedsiębiorstwa nie należy do rzadkości. 

Praca osoby sprzątającej – jakie zarobki na start

Niestety większość sprzątaczek rozpoczynając pracę w zawodzie, zarabia minimalną krajową lub kwotę niewiele wyższą od minimum. Są firmy, które oferują dodatki stażowe oraz umożliwiają pracę w nadgodzinach, z reguły lepiej płatną. Dzieje się tak zarówno u pracodawców, którzy bezpośrednio zatrudniają osoby sprzątające jak również świadczące takie usługi w outsourcingu. 

Sporą grupę osób sprzątających w Polsce stanowią obywatelki i obywatele Ukrainy. Wzrost ich udziału widoczny jest w ostatnich miesiącach w związku z nasiloną migracją wywołaną wojną za naszą wschodnią granicą. Dużą grupę stanowią także osoby studiujące, które chcą dorobić np. w okresie wakacyjnym lub w weekendy. Rzadziej niż jeszcze 10-20 lat temu, na pracę przy sprzątaniu decydują się osoby, które straciły lepiej płatną pracę i szukają zajęcia na „przeczekanie”. W latach 90-tych ta grupa mogła stanowić nawet 10-20% wszystkich osób parających się tym zawodem.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!