Spadek bezrobocia silniejszy od prognoz

Bezrobocie w kwietniu 2022 roku wyniosło 5,2%. To oznacza, że mimo inflacji, osłabienia wzrostu gospodarczego oraz napływu uchodźców wojennych z Ukrainy, polski rynek zatrudnienia zdaje się coraz mocniej potrzebować rąk do pracy. 

Spadek bezrobocia silniejszy od prognoz
  • Michał Górecki
  • /
  • 27 maja 2022

Jakie jest bezrobocie w Polsce?

Według oficjalnych danych GUS bezrobocie w kwietniu 2022 roku wyniosło 5,2% — to wynik o 0,1 p.p. niższy niż przewidywały opublikowane niedawno szacunki Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, które zajmuje się także rynkiem pracy.

To oznacza, że mimo czynników, które mogłyby negatywnie wpływać na stopę bezrobocia, jak trwająca na wschodzie wojna, wzrost inflacji, presja płacowa, podwyżka płacy minimalnej oraz prognozowane spowolnienie gospodarcze — polski rynek zatrudnienia jest niezwykle silny, a ze znalezieniem pracy nie powinno być obecnie większego problemu. 

Płaca minimalna 2023. Pracodawcy pełni obawPłaca minimalna 2023. Pracodawcy pełni obawMichał Górecki

Poprawa sytuacji na rynku pracy

W ujęciu rocznym bezrobocie w Polsce wg krajowej metodologii stosowanej przez GUS oraz resort rodziny spadło o 1,1 p.p. 

Warto mieć jednak świadomość, że w kwietniu 2021 roku mieliśmy do czynienia z trzecią falą pandemii. Wiele firm popadało w kłopoty, część decydowała się na redukcję zatrudnienia. Teraz, choć nie ma pandemii, występuje szereg, wspomnianych przed chwilą niekorzystnych czynników, w tym geopolitycznych, które teoretycznie również mogłyby zachwiać rynkiem pracy. Takiego zjawiska, póki co nie obserwujemy. 

Gdzie najłatwiej znaleźć pracę?

Najlepsza sytuacja na rynku pracy panuje w województwie wielkopolskim, gdzie stopa bezrobocia rejestrowanego spadła poniżej 3% i wynosi aktualnie 2,9%. Najtrudniejszy, choć wcale nie beznadziejny krajobraz na rynku zatrudnienia obserwowany jest na Warmii i Mazurach (8,3%). 

Na niższym szczeblu podziału administracyjnego najkorzystniej sytuacja wygląda w mieście Poznaniu, gdzie stopa bezrobocia wynosi 1,4%. Dramatyczne za to dane napływają z powiatu szydłowieckiego (Mazowieckie), gdzie odczyt ten wynosi aż… 21,7%. W tym miejscu tradycyjnie od wielu lat rynek pracy boryka się z potężnymi problemami. 

Nowe przepisy w kodeksie pracy

W liczbach bezwzględnych na koniec kwietnia 2022 roku w powiatowych i miejskich urzędach pracy zarejestrowanych było 878 tysięcy osób bezrobotnych. To wynik o 175,8 tysięcy lepszy niż rok temu. 

W związku z aktualną, całkiem niezłą sytuacją, resort rodziny planuje zmiany w kodeksie pracy, między innymi odnoszące się do pracy zdalnej, które powinny uelastycznić ten rynek. 

Praca zdalna trafi do Kodeksu pracy. Rząd przyjął projekt ustawyPraca zdalna trafi do Kodeksu pracy. Rząd przyjął projekt ustawyMikołaj Frączak

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!