Praca zdalna trafi do Kodeksu pracy. Rząd przyjął projekt ustawy

Wszystko wskazuje na to, że popularna w czasie pandemii praca zdalna trafi w końcu do Kodeksu pracy. Taką możliwość zakłada projekt ustawy, która właśnie została przyjęta przez rząd. Ministerstwo rodziny tłumaczy taką decyzję zmieniającymi się trendami na rynku zatrudnienia, a także chęcią pomocy rodzicom małych dzieci, dla których praca świadczona z domu bywa najlepszym rozwiązaniem. 

Praca zdalna trafi do Kodeksu pracy. Rząd przyjął projekt ustawy
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 25 maja 2022

Telepraca, czy praca zdalna

Rządowa propozycja zakłada wprowadzenie definicji pracy zdalnej. Rozumiana przez nią będzie praca częściowo lub całkowicie świadczona w miejscu wskazanym przez zatrudnionego. Każdorazowo, pracownik będzie musiał uzgodnić taką lokalizację ze swoim szefem. 

Tym samym praca zdalna ma zastąpić w prawie „telepracę” – podobne, ale starsze i mniej elastyczne rozwiązanie.

Płaca minimalna 2023. Pracodawcy pełni obawPłaca minimalna 2023. Pracodawcy pełni obawMichał Górecki

Praca zdalna i hybrydowa w kodeksie pracy

Projekt ustawy oprócz pracy zdalnej, precyzuje także pojęcie pracy hybrydowej. Rząd proponuje także, by prawo umożliwiło pracownikowi zdalną formę wykonywania swoich obowiązków w szczególnych przypadkach. Autorzy ustawy proponują, by w sytuacji, w której mamy do czynienia ze stanem nadzwyczajnym, stanem epidemii, pożarem lub zalaniem w zakładzie pracy, szef mógł oddelegować pracownika do wykonywania obowiązków w trybie zdalnym. 

Kiedy pracodawca musi zgodzić się na pracę zdalną?

Rząd chce by pracodawca, co do zasady, musiał zaakceptować wniosek o pracę zdalną jeśli złoży go pracownik będący rodzicem niepełnosprawnego dziecka, pracownica w ciąży, a także pracownik, który wychowuje dziecko do ukończenia czwartego roku życia.

Na pracę zdalną mogą liczyć także zatrudnieni, którzy opiekują się niepełnosprawnym członkiem rodziny.

Pracodawca będzie mógł takiemu pracownikowi odmówić pracy zdalnej tylko jeżeli jej wykonywanie nie będzie możliwe ze względu na rodzaj pracy albo organizację pracy. O przyczynie odmowy pracodawca będzie musiał poinformować pracownika” – czytamy w komentarzu resortu rodziny.

Obowiązki pracodawcy w związku z pracą zdalną

Pracodawca będzie musiał zapewnić pracownikowi wykonującemu pracę zdalną niezbędne materiały oraz narzędzia pracy – np. laptopa, drukarkę oraz zapas papieru. Mało tego, będzie musiał dołożyć się do rachunków za prąd. Będzie musiał także ponieść koszty związane z usługami telekomunikacyjnymi np. z dostępem do internetu.

Ekwiwalent pieniężny za użycie własnego komputera?

Rządowa propozycja zakłada, że pracownik będzie mógł pracować zdalnie na własnym sprzęcie, jednak na takie rozwiązanie musi być zgoda zarówno pracownika, jak i jego przełożonego. W takich okolicznościach pracownik będzie mógł liczyć na ekwiwalent pieniężny. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!

O nas

Rzetelna Grupa

Rzetelna Grupa Sp. z o.o - firma doradztwa biznesowo-prawnego. Jest właścicielem marki dziennikprawny.pl

Wydawca

Rzetelna Grupa Sp. z o.o.
ul. Nowogrodzka 42 lok. 12
00-695 Warszawa
[email protected]
NIP: 524-261-19-51, Regon: 141022624, KRS: 0000284065
Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie
XII Wydział Gospodarczy KRS
Kapitał zakładowy: 50.000 zł
2007 - 2024 © Copyright - Rzetelna Grupa Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.