Koniec stanu epidemii – czy krwiodawcy mogą nadal liczyć na dwa dni wolnego?

Koniec stanu epidemii znosi niektóre specjalne przepisy związane z COVID-19? A jak jest w przypadku dodatkowego dnia wolnego dla krwiodawców? Czy przepisy dotyczące premiowania ich dłuższym wypoczynkiem nadal obowiązują? Wyjaśniamy.

Koniec stanu epidemii – czy krwiodawcy mogą nadal liczyć na dwa dni wolnego?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 24 maja 2022

Stan epidemii a stan zagrożenia epidemicznego. Co się zmienia dla krwiodawców?

Ustawa z 5 grudnia 2008 roku o zapobieganiu oraz zwalczaniu chorób zakaźnych u ludzi pozwala na wprowadzenie, w zależności od sytuacji epidemicznej dwóch stanów. Pierwszy to stan epidemii, który w Polsce trwał od marca 2020 do maja 2022, drugi to nadal obowiązujący stan zagrożenia epidemicznego. Według zapowiedzi przedstawicieli ministerstwa zdrowia potrwa on co najmniej do września. 

Dobra wiadomość jest taka, że ustawa, która pozwala krwiodawcom na skorzystanie z dodatkowego dnia wolnego, łączy ten przywilej zarówno ze stanem epidemii, jak również stanem zagrożenia epidemicznego. To oznacza, że dla krwiodawców nie zmienia się nic. Po honorowym oddaniu krwi, nadal mogą korzystać z dwóch dni na odpoczynek i regenerację sił. 

Koniec stanu epidemii w Polsce —  od 16 maja 2022Koniec stanu epidemii w Polsce — od 16 maja 2022Martyna Kowalska


Dzień wolny dla krwiodawców

Przed wprowadzeniem specjalnego, pandemicznego rozwiązania dla krwiodawców obowiązywał tylko jeden dzień wolnego – ten sam, w którym zdecydowaliśmy się podzielić cennym darem. To rozwiązanie wróci dopiero wtedy, kiedy rząd zdecyduje się znieść stan zagrożenia epidemicznego, a w jego miejsce nie będzie potrzeby wprowadzania stanu epidemii. 

W związku z tym musimy mieć świadomość, że obowiązujący nadal specjalny przywilej dla krwiodawców nie jest dany raz na zawsze!

Czy za dzień wolny krwiodawca otrzymuje wynagrodzenie?

Zarówno w okresie stanu epidemii, stanu zagrożenia epidemicznego dwa dni wolne dla krwiodawcy są czasem, za który przysługuje mu wynagrodzenie w wymiarze 100%. To rozwiązanie było stosowane także wtedy, gdy obowiązywał jeden dzień „wolnego”. Nie może być więc tak, że szef potraktuje taki dzień jak urlop bezpłatny. Nie może go również „odliczyć” z puli urlopu wypoczynkowego. 

Przywilej dla krwiodawców nie jest więc aktem dobrej woli pracodawcy, ale zagwarantowanym ustawowo bonusem, na który może liczyć każdy, kto decyduje się na bezpłatne oddanie krwi w centrum krwiodawstwa i krwiolecznictwa lub w czasie wizyt zespołów terenowych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!