Koniec stanu epidemii w Polsce - od 16 maja 2022

16 maja 2022 r. obowiązujący od ponad dwóch lat stan epidemii zostanie zniesiony. W jego miejsce, przynajmniej do września będzie obowiązywał znacznie łagodniejszy – stan zagrożenia epidemiologicznego – zdecydował minister zdrowia dr Adam Niedzielski.

Koniec stanu epidemii w Polsce - od 16 maja 2022
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 6 maja 2022

Koniec stanu epidemii

W ocenie ministra zdrowia momentem pradziwego testu sytuacji epidemicznej będzie wrzesień 2022 roku. To właśnie wtedy istnieje największe prawdopodobieństwo wystąpienia ewentualne szóstej fali zachorowań. M.in z tego powodu stan „gotowości” służby zdrowia, nazywany oficjalnie „stanem zagrożenia epidemicznego” zostanie utrzymany przynajmniej do końca lata.

Mniej zakażeń, mniej hospitalizacji

Minister zdrowia zwrócił uwagę na systematyczny, utrzymujący się od początku kwietnia, spadkowy trend liczby nowych zakażeń na COVID-19. W jego ocenie może to sugerować, że w przypadku tej jednostki chorobowej pandemia zmierza w stronę endemii.

Koniec stanu epidemii w Polsce. Minister zdrowia zabrał głos w tej sprawieKoniec stanu epidemii w Polsce. Minister zdrowia zabrał głos w tej sprawieMonika Świetlińska

Co to jest endemia?

Endemia jest terminem stosowanym w epidemiologii. Określa ona stałe występowanie zachorowań na określone choroby na podobnym poziomie. Zwykle jest ograniczony terytorialnie do danego kraju, kontynentu lub strefy klimatycznej. Przykładem tego typu choroby może być np. grypa. 

Zniesienie stanu epidemii – istotne zmiany

Przeciętny Kowalski może nie odczuć zmian wynikających ze zniesienia stanu epidemii. Niemniej w wielu aktach prawnych, regulujących różne obszary działalności wprowadzono pewne ułatwienia, których utrzymanie jest uzależnione od stanu epidemii lub zagrożenia epidemiologicznego, z terminem obowiązywania np. do pół roku od odwołania danego stanu. 

Przykładem takiego przepisu jest możliwość dodatkowego, drugiego dnia urlopu dla honorowego krwiodawcy. To uprawnienie ograniczone jest w przepisach wyłącznie do okresu obowiązywania stanu epidemii, lub zagrożenia epidemiologicznego. Z obecnego stanowiska ministra zdrowia wynika, że to uprawnienie będzie obowiązywało jeszcze co najmniej do września. 

Czym się różni stan epidemii od stanu zagrożenia epidemicznego?

Oba terminy precyzuje Ustawa z 5 grudnia 2008 roku o zapobieganiu oraz zwalczaniu chorób zakaźnych u ludzi. Zgodnie z jej brzmieniem, stan epidemii to sytuacja prawna, która jest wprowadzana na danym obszarze (w tym obszarze całego kraju) w związku z wystąpieniem epidemii. Jego celem jest podjęcie odpowiednich działań, które mają zminimalizować skutki epidemii. 

Z kolei stan zagrożenia epidemicznego dotyczy sytuacji, w której istnieje ryzyko wystąpienia epidemii. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!