15 milionów ofiar covid-19. WHO: Otrzeźwiające dane

Przez dwa lata trwania pandemii koronawirusa zmarło 14,9 mln osób na całym świecie. Światowa Organizacja Zdrowia podała nowe szacunki zgonów związanych z pandemią COVID-19 w 2020 i 2021 roku.

15 milionów ofiar covid-19. WHO: Otrzeźwiające dane
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 9 maja 2022

Potrzebne silniejsze systemy informacji zdrowotnej

Nowe szacunki WHO pokazują, że całkowita liczba ofiar śmiertelnych związanych bezpośrednio lub pośrednio z pandemią COVID-19 między 1 stycznia 2020 r. a 31 grudnia 2021 r. wyniosła około 14,9 mln. 

- Te otrzeźwiające dane nie tylko wskazują na wpływ pandemii, ale także na potrzebę inwestowania przez wszystkie kraje w bardziej odporne systemy opieki zdrowotnej, które mogą zapewnić podstawowe usługi zdrowotne podczas kryzysów, w tym silniejsze systemy informacji zdrowotnej – powiedział Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia. 

- WHO jest zaangażowana we współpracę ze wszystkimi krajami w celu wzmocnienia ich systemów informacji o zdrowiu w celu generowania lepszych danych dla lepszych decyzji i lepszych wyników — dodał szef organizacji.

Czym jest “nadmierna śmiertelność”?

Nadmierną śmiertelność, jak podaje WHO, oblicza się jako różnicę między liczbą zgonów, które miały miejsce, a liczbą, której można by się spodziewać w przypadku braku pandemii na podstawie danych z lat wcześniejszych. 

Nadmierna śmiertelność obejmuje zgony związane z COVID-19 bezpośrednio (z powodu choroby) lub pośrednio (z powodu wpływu pandemii na systemy opieki zdrowotnej i społeczeństwo). Zgony związane pośrednio z COVID-19 można przypisać innym schorzeniom, w przypadku których ludzie nie mieli dostępu do profilaktyki i leczenia, ponieważ systemy opieki zdrowotnej zostały przeciążone pandemią. 

Na szacowaną liczbę nadmiernych zgonów mogą mieć również wpływ zgony uniknięte podczas pandemii ze względu na mniejsze ryzyko pewnych zdarzeń, takich jak wypadki samochodowe czy obrażenia przy pracy. 

Gdzie najwięcej zgonów związanych z pandemią?

Większość nadmiernej liczby zgonów (84%) dotyczy Azji Południowo-Wschodniej, Europy i obu Ameryk. Około 68% zgonów jest skoncentrowanych w zaledwie 10 krajach na całym świecie. 

Kraje o średnim dochodzie odpowiadają za 81% z 14,9 mln nadwyżek zgonów (53% w krajach o niższym średnim dochodzie i 28% w krajach o wyższym średnim dochodzie) w okresie 24 miesięcy, z wysokimi i niskimi dochodami kraje, z których każdy stanowi odpowiednio 15% i 4%. 

Zmarło więcej mężczyzn

Szacunki dwóch ostatnich lat potwierdzają, że globalna liczba zgonów była wyższa wśród mężczyzn niż kobiet (57% mężczyzn, 43% kobiet) i wyższa wśród osób starszych. 

Na bezwzględną liczbę zgonów w nadmiarze wpływa wielkość populacji. Liczba nadmiernych zgonów na 100 000 daje bardziej obiektywny obraz pandemii niż zgłoszone dane dotyczące śmiertelności związanej z COVID-19. 

- Pomiar nadmiernej śmiertelności jest niezbędnym elementem zrozumienia wpływu pandemii. Zmiany w trendach umieralności dostarczają informacje zainteresowanym, którzy mogą kierować polityką mającą na celu zmniejszenie umieralności i skuteczne zapobieganie przyszłym kryzysom. Ze względu na ograniczone inwestycje w systemy danych w wielu krajach, prawdziwy zakres nadmiernej śmiertelności często pozostaje ukryty – powiedziała Samira Asma, zastępca dyrektora generalnego ds. danych, analityki WHO, dodając: - Te nowe szacunki wykorzystują najlepsze dostępne dane i zostały opracowane przy użyciu solidnej metodologii i całkowicie przejrzystego podejścia. 

- Dane są podstawą naszej codziennej pracy na rzecz promocji zdrowia, zapewnienia bezpieczeństwa na świecie i służenia słabszym. Wiemy, gdzie są luki w danych i musimy wspólnie zintensyfikować nasze wsparcie dla krajów, aby każdy kraj miał możliwość śledzenia epidemii w czasie rzeczywistym, zapewnienia świadczenia podstawowych usług zdrowotnych i ochrony zdrowia populacji – powiedział Ibrahima Socé Fall, zastępca dyrektora generalnego ds. reagowania kryzysowego. 

Korzystając z publicznie dostępnej metodologii, kraje mogą wykorzystywać własne dane do generowania lub aktualizowania własnych szacunków. 

Stefan Schweinfest, dyrektor Wydziału Statystyki DESA ONZ, powiedział, że pandemia wyraźnie przypomniała o potrzebie lepszej koordynacji systemów danych w krajach i zwiększonego międzynarodowego wsparcia dla budowania lepszych systemów, w tym rejestracji zgonów i innych ważnych wydarzeń.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!