Koniec stanu epidemii w Polsce. Minister zdrowia zabrał głos w tej sprawie

Czym różni się stan zagrożenia epidemicznego od stanu epidemii? Kiedy koniec stanu epidemii w Polsce? Co się zmieni, kiedy przejdziemy na stan zagrożenia epidemicznego? Decyzję minister zdrowia ma podjąć jeszcze w tym miesiącu, a przynajmniej tak zapowiadał.

Koniec stanu epidemii w Polsce. Minister zdrowia zabrał głos w tej sprawie
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 26 kwietnia 2022

Stan zagrożenia epidemicznego a stan epidemii

Definicje obu terminów określa ustawa z 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Mówi ona, że stan zagrożenia epidemicznego oznacza sytuację prawną wprowadzoną na danym obszarze w związku z ryzykiem wystąpienia epidemii w celu podjęcia określonych w ustawie działań zapobiegawczych.

Z kolei stan epidemii to sytuacja prawna wprowadzona na danym obszarze w związku z wystąpieniem epidemii w celu podjęcia określonych w ustawie działań przeciwepidemicznych i zapobiegawczych dla zminimalizowania skutków epidemii.

Epidemia vs pandemia — czym jest, co oznacza i jakie obowiązki nakłada?Epidemia vs pandemia — czym jest, co oznacza i jakie obowiązki nakłada?Rafał Stępniewski

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 13 marca 2020 roku w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego od 14 marca 2020 roku do 20 marca 2020 roku w Polsce obowiązywał stan zagrożenia epidemicznego w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2. 20 marca 2020 wprowadzono stan epidemii i obowiązuje on do dnia dzisiejszego.

Stan epidemii w Polsce — jak długo?

Kilka dni temu minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował że rząd przygotowuje się do ogłoszenia zakończenia stanu epidemii. Mówił o tym na antenie TVN24, gdy usłyszał pytanie, kiedy zniesiony zostanie stan epidemii, ustanowiony w Polsce na początku 2020 roku.

- Chcemy wykonać krok, by stan epidemii zamienić na stan zagrożenia epidemicznego. Decyzje będziemy podejmowali w kwietniu — powiedział Niedzielski.

Polska straci 6 mld zł?

To ma również drugie dno, bo w związku z tym, że, jak twierdzi szef resortu zdrowia, sytuacja epidemiczna na świecie jest o tyle lepsza, już nie ma takiego zapotrzebowania na szczepionki. A mamy z nimi problem, bo Polska zakontraktowała jeszcze więcej szczepionek niż do tej pory zostało ich podanych obywatelom, i mówimy tu również o dawkach przypominających. Miałyby one dotrzeć do Polski do końca tego roku.

Za niechciane szczepionki zapłacimy Pfizerowi 6 mld zł?Za niechciane szczepionki zapłacimy Pfizerowi 6 mld zł?Monika Świetlińska

- Polska wystąpiła do Komisji Europejskiej, jak i głównych firm, producentów szczepionek, żeby dostawy, które były planowane w dużej liczbie w najbliższych kwartałach, rozłożyć bardziej w czasie, dać większą elastyczność, swobodę tych kontraktów - mówił Niedzielski, dodając: - Chcieliśmy rozłożyć te dostawy na dziesięć lat i płacić wtedy, kiedy otrzymamy szczepionki. Niestety, spotkaliśmy się z kompletnym brakiem elastyczności po stronie producentów.

Konflikt prawny

- To są poważne obciążenia finansowe. My — szczególnie jako Polska — mamy teraz napięcia finansowe związane z napływem uchodźców. Czujemy, że w skali Unii mamy prawo do oczekiwania, że specjalne instrumenty, które będą nam dawały większą elastyczność chociażby w takich kontraktach, będą dla nas projektowane - zaznaczył minister zdrowia.

- Skorzystaliśmy z klauzuli siły wyższej. Poinformowaliśmy zarówno Komisję Europejską, jak i głównego producenta szczepionek, że odmawiamy przyjmowania szczepień w tej chwili, odmawiamy wykonywania płatności - powiedział, dodając, że konsekwencją tego będzie konflikt prawny, który już ma miejsce.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: covid

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!