Za niechciane szczepionki zapłacimy Pfizerowi 6 mld zł?

Premier Morawiecki zwrócił się do szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen w sprawie renegocjacji umowy z producentem szczepionki przeciwko covid-19. Jeszcze w tym roku Polska ma otrzymać 67 mln dawek od Pfizera, podczas gdy dotychczas wykorzystała 54 mln, 25 mln leży w magazynach.

Za niechciane szczepionki zapłacimy Pfizerowi 6 mld zł?
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 12 kwietnia 2022

Szczepionki już niepotrzebne?

W swoim liście Mateusz Morawicki proponuje trzy rozwiązania:

  • przesunięcie dostaw szczepionek
  • rozłożenie dostaw na 10 lat
  • zamianę na inne produkty medyczne Pfizera.

Pfizer i BioNTech: Szczepionki dla dzieci od 5. roku życia są bezpiecznePfizer i BioNTech: Szczepionki dla dzieci od 5. roku życia są bezpieczneMonika Świetlińska

Sprawę opisał Dziennik Gazeta Prawna, który dotarł do informacji, że w ubiegłym tygodniu odbyło się już w tej sprawie jedno spotkanie, a udział w nim wzięli m.in. przedstawiciele Komisji Europejskiej, firmy Pfizer oraz minister Adam Niedzielski. Dziś miało się odbyć kolejne.

25 mln szczepionek leży w magazynach

Dziennik wskazuje, że sprawa jest o tyle pilna, że w tym roku zgodnie z umową Polska otrzyma aż 67 mln dawek. A to dużo więcej niż wykorzystaliśmy w szczytowej fazie pandemii. Z informacji Kancelarii Prezesa Rady Ministrów wynika, że dotychczas zaszczepiono Polaków 54 milionami dawek, a 25 milionów czeka w magazynach. I lepiej już nie będzie, bo po pierwsze liczba dziennych szczepień nie przekracza obecnie 10 tysięcy, a po drugie, powszechnie mówi się, że pandemia już się skończyła. 

Z taką świadomością ciężko dziś przekonać Polaków, by się szczepili, nawet jeśli będzie rekomendacja resortu zdrowia, by przyjmować czwartą dawkę. Szczepieniami mogą być najbardziej zainteresowani na dzień dzisiejszy Ukraińcy, ale nie należy spodziewać się, że wykorzystamy szybko aż 92 mln dawek (25 mln, które są w magazynach plus 67 mln, które mają do nas dotrzeć w tym roku od producenta) w terminie ich ważności. 

Szczepionki na zmarnowanie

"Dostawa nowych szczepionek oznacza więc, że większość się zmarnuje. Stanie się tak nawet wtedy, gdy MZ zarekomenduje podawanie czwartej dawki. Tym bardziej że na razie do szczepień typowane mają być tylko osoby po 80. roku życia oraz te z obniżoną odpornością" — czytamy w DGP.

Jest to problem nie tyko Polski, ale jak w liście do KE zauważył Morawiecki, renegocjacja umowy z Pfizerem w przypadku Polski jest szczególnie uzasadniona. Dlaczego? Bo przyjęła ona najwięcej uciekinierów z Ukrainy. A im trzeba zapewnić leczenie. Jak podał DGP, z wyliczeń NFZ wynika, że miesięcznie na leczenie 1 miliona uchodźców Polska potrzebuje 200 mln zł. 

Decyzja zapadła. Ważność paszportów covidowych będzie skrócona!Decyzja zapadła. Ważność paszportów covidowych będzie skrócona!Anna Malinowska

Brak zgody Pfizera na renegocjację umowy spowoduje straty na niechciane szczepionki w wysokości 6 mld zł.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!