Ilu pacjentów z Ukrainy leczą polskie szpitale?

Ponad 2 tysiące pacjentów z Ukrainy hospitalizowanych jest obecnie w polskich szpitalach – informuje Ministerstwo Zdrowia. Jak się okazuje prawie połowa z nich to dzieci. W ramach mechanizmu unijnego przetransportowano dotąd 39 osób do szpitali działających w innych krajach Unii Europejskiej. 

Ilu pacjentów z Ukrainy leczą polskie szpitale?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 13 kwietnia 2022

System ochrony zdrowia wspiera uchodźców

Jak wynika z informacji przekazanych przez Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego, zdecydowana większość pacjentów z Ukrainy, którzy przebywają w polskich szpitalach to osoby, których zdrowie pogorszyło się w wyniku wycieńczenia oraz ciężkiej podróży. Jedynie pojedyncze przypadku dotyczą osób, które odniosły obrażenia w wyniku działa wojennych. W tej grupie najczęściej mówimy o pacjentach z obrażeniami twarzy i oczu. 

Pediatryczny hub dla ukraińskich dzieci

W największym mieście na wschód od linii Wisły, tj. w Lublinie, powstał tzw. hub pediatryczny. To właśnie stąd chore dzieci trafiają dalej do placówek zlokalizowanych na terenie Polski oraz w innych krajach. 

Lekarze z Kliniki Ogólnej i Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w tym mieście są w stałej łączności z okulistami ze Lwowa. Wiadomo, że część konsultacji medycznych jest przeprowadzanych zdalnie, za pośrednictwem łącz internetowych. 

ZUS: Ilu Ukraińców jest ubezpieczonych w Polsce?ZUS: Ilu Ukraińców jest ubezpieczonych w Polsce?Martyna Kowalska

Ukraińscy studenci medycyny i lekarze w Polsce

Minister Zdrowia, mówiąc o pomocy Ukrainie, wspomniał również o przyjęciu przeszło 800 studentów medycyny przez uczelnie w naszym kraju. Tylko lubelski UM przyjął prawie stu przyszłych lekarzy. 

W Polsce wprowadzono także uproszczoną procedurę administracyjną, która dotyczy zatrudniania w tutejszych placówkach medycznych personelu pochodzącego spoza Unii Europejskiej. Jak wynika ze statystyk Ministerstwa Zdrowia w ostatnim roku przyjęto 1.450 lekarzy w ramach tej procedury, z czego blisko połowa to medycy z Ukrainy. 

Minister Zdrowia Adam Niedzielski poinformował także, że od 24 lutego 2022 roku, wydano w Polsce 70 pozytywnych decyzji dla lekarzy z Ukrainy. Na tym ich napływ do naszego kraju się nie skończy, bowiem do MZ napływają kolejne wnioski. Obecnie w prowadzonych przez Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego bezpłatnych kursach języka polskiego bierze udział około trzech tysięcy chętnych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!