Korpus Wsparcia Seniorów nadal działa. Pandemiczne rozwiązanie zostanie na dłużej?

80 mln złotych w 2022 roku trafi na realizację programu „Korpus Wsparcia Seniorów”. Pieniądze pochodzą z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Jak funkcjonuje ta inicjatywa w postpandemicznej rzeczywistości? 

Korpus Wsparcia Seniorów nadal działa. Pandemiczne rozwiązanie zostanie na dłużej?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 19 kwietnia 2022

Dla kogo Korpus Wsparcia Seniorów?

Korpus Wsparcia Seniorów to inicjatywa zapoczątkowana w najgorszych momentach pandemii, w czasie lockdown’u oraz poważnych ograniczeń mobilności. Wówczas chodziło o wsparcie osób starszych np. w zakupach, realizacji recept, opiece.

Teraz Program „Korpus Wsparcia Seniorów” wydaje się tą inicjatywą, która może okazać się szczególnie cenna także po uspokojeniu się sytuacji pandemicznej. Co do zasady, inicjatywa ta ma wspierać osoby po 65. roku życia. Po pomoc mogą zgłosić się seniorzy, którzy mają problem z samodzielnym funkcjonowaniem np. z przyczyn zdrowotnych. To również realna pomoc dla osób samotnych, lub mieszkającymi z bliskimi, którzy z różnych przyczyn nie są w stanie zagwarantować im właściwego wsparcia. 

Za niechciane szczepionki zapłacimy Pfizerowi 6 mld zł?Za niechciane szczepionki zapłacimy Pfizerowi 6 mld zł?Monika Świetlińska


Korpus Wsparcia Seniorów nie będzie wygaszany

Obecnie mamy do czynienia z trzecią edycją programu, który wystartował w 2020 roku w czasie pierwszej fali zachorowań na COVID-19. Jak przyznaje minister rodziny Marlena Maląg — „szybko okazało się, że to ważna i potrzebna forma pomocy osobom starszym. Dzięki zaangażowaniu i współpracy rządu, wolontariuszy, organizacji pozarządowych i samorządów, wielu seniorów otrzymało niezbędne wsparcie”.

Jak można pomóc seniorom?

W ramach opisywanego programu, realizowane są równolegle dwa moduły działań. Pierwszy polega na tym, że zapewniane jest wsparcie społeczne. Realizują go wolontariusze, którzy np. robią codzienne zakupy, lub pomagają w przeróżnych sprawach związanych z leczeniem lub sprawami urzędowymi. 

W ramach pomocy dostarczane są również ciepłe posiłki, artykuły żywnościowe oraz paczki z podstawowymi produktami. Dodatkowo, w tym module przewidziana jest także pomoc psychologa.

Bezpieczeństwo seniorów

Drugi moduł jest bardziej złożony i bazuje na potrzebie poprawy bezpieczeństwa. To m.in. opaski bezpieczeństwa z przyciskiem SOS, detektorem upadku, czujnikiem odłączenia opaski oraz lokalizatorem satelitarnym. 

Urządzenie pozwala także na nawiązanie kontaktu z centrum obsługi oraz opiekunami. Dodatkowo monitoruje ono podstawowe czynności życiowe za pomocą zintegrowanych czujników. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!