Polska zmuszona kupić szczepionki przeciwko covid-19 za 6 mld zł! Do 2023 roku!

Jak twierdzi szef resortu zdrowia, sytuacja epidemiczna na świecie jest na tyle lepsza, że nie ma już tak wysokiego zapotrzebowania na szczepionki. A mamy z nimi problem, bo Polska zakontraktowała jeszcze więcej szczepionek niż do tej pory zostało ich podanych obywatelom, i mówimy tu również o dawkach przypominających. Miałyby one dotrzeć do Polski do końca tego roku.

Polska zmuszona kupić szczepionki przeciwko covid-19 za 6 mld zł! Do 2023 roku!
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 27 kwietnia 2022

Co my z tym zrobimy? 

W Polsce przechowywanych jest obecnie 25 mln szczepionek przeciw covid-19, mało tego, Polska ma zamówionych około 67-70 mln dawek! To daje koszt rzędu 6 mld zł, które nasz kraj musi zapłacić producentowi do końca tego roku.

Początkowo Polska te szczepionki przekazywała albo odsprzedawała tym krajom, które nie miały dostępu w pierwszej kolejności, tak jak nasz kraj. Udało się oddać lub sprzedać około 30 mln tych preparatów, ale mimo wszystko, one nadal u nas zalegają, i najprawdopodobniej będzie ich zalegać jeszcze więcej.

Za niechciane szczepionki zapłacimy Pfizerowi 6 mld zł?Za niechciane szczepionki zapłacimy Pfizerowi 6 mld zł?Monika Świetlińska

- Polska wystąpiła do Komisji Europejskiej, jak i głównych firm, producentów szczepionek, żeby dostawy, które były planowane w dużej liczbie w najbliższych kwartałach, rozłożyć bardziej w czasie, dać większą elastyczność, swobodę tych kontraktów - mówił Niedzielski, dodając: - Chcieliśmy rozłożyć te dostawy na dziesięć lat i płacić wtedy, kiedy otrzymamy szczepionki. Niestety, spotkaliśmy się z kompletnym brakiem elastyczności po stronie producentów.

Klauzula siły wyższej

Adam Niedzielski wyjaśnił, że to są poważne obciążenia finansowe. - My — szczególnie jako Polska — mamy teraz napięcia finansowe związane z napływem uchodźców. Czujemy, że w skali Unii mamy prawo do oczekiwania, że specjalne instrumenty, które będą nam dawały większą elastyczność chociażby w takich kontraktach, będą dla nas projektowane - zaznaczył minister zdrowia.

- Skorzystaliśmy z klauzuli siły wyższej. Poinformowaliśmy zarówno Komisję Europejską, jak i głównego producenta szczepionek, że odmawiamy przyjmowania szczepień w tej chwili, odmawiamy wykonywania płatności - powiedział, dodając, że konsekwencją tego będzie konflikt prawny, który już ma miejsce.

Polska nie jest bezpośrednią stroną kontraktu

- Ten kontrakt ma tak specyficzną konstrukcję, bo przypomnę, że on jest między Komisją a producentami, że nie ma takiego wprost wypowiedzenia, bo my nie jesteśmy bezpośrednio stroną. To jest taka deklaracja, która mówi o dalszej naszej linii postępowania - mówi Niedzielski.

Dodał, że rząd jest bardzo rozczarowany zarówno postawą Komisji, jak i producentów. — O producentach mówiłem, że nie wykazują żadnej elastyczności, przyjmują po prostu wygodną pozycję, że jest zakontraktowane, proszę brać, proszę kupować. Nawet jak dyskutowaliśmy o takich etycznych wymiarach, że te moce produkcyjne, które są w tej chwili wykorzystywane na preparaty, powinny być skierowane chociażby na inne leki — mówił Niedzielski, zaznaczając, że rząd stara się rozmawiać bezpośrednio z producentami: - Jeżeli nie będziemy widzieli elastyczności po drugiej stronie, to będziemy musieli też używać najbardziej surowych instrumentów prawnych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: covid

Czy pracodawca ma prawo do oceny pracownika?
Praca

Czy pracodawca ma prawo do oceny pracownika?

Ocena pracownika jest istotnym elementem systemu zarządzania zasobami ludzkimi. Pracodawca jest zobowiązany do dokonywania ocen pracowników w różnych sytuacjach — przy rekrutacji, przy przyznawaniu...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!