Boom na prywatne ubezpieczenia zdrowotne. Polacy wydali w 2021 r. miliard złotych

Według danych Polskiej Izby Ubezpieczeń, na koniec 2021 roku przeszło 3,8 mln mieszkańców Polski miało wykupione ubezpieczenie zdrowotne. To wynik o 17 procent lepszy niż rok wcześniej. 

Boom na prywatne ubezpieczenia zdrowotne. Polacy wydali w 2021 r. miliard złotych
  • Anna Malinowska
  • /
  • 27 kwietnia 2022

Ile wydajemy na ubezpieczenia zdrowotne?

Jak wyliczają ubezpieczyciele, w ub.r. na prywatne polisy Polacy wydali ponad miliard złotych, czyli ok. 15% więcej niż w 2020 r. Ten trend wzmocniony w czasie pandemii może się utrzymać w najbliższych latach.

Koniec stanu epidemii w Polsce. Minister zdrowia zabrał głos w tej sprawieKoniec stanu epidemii w Polsce. Minister zdrowia zabrał głos w tej sprawieMonika Świetlińska

Wizyty stacjonarne w placówkach medycznych

Polska Izba Ubezpieczeń (PIU) zauważa, że w ostatnim kwartale 2021 roku nastąpił powrót pacjentów do stacjonarnego leczenia w placówkach medycznych. Masowy powrót nadwyrężył wydolność publicznej służby zdrowia. Według badań przeprowadzonych przez PIU aż 71% ankietowanych boi się braku dostępu do opieki lekarskiej, w tym dostępu do specjalistów. M.in z tego powodu Polacy coraz cześciej korzystają z leczenia w sektorze prywatnym, które finansują z własnych środków. 

Ubezpieczenia zdrowotne dopasowane do pacjentów?

W ocenie doradcy zarządu Polskiej Izby Ubezpieczeń, Doroty M. Fal „Od początku pandemii oferta ubezpieczycieli dopasowała się do oczekiwań pacjentów zwłaszcza w zakresie profilaktyki i opieki psychologicznej, pojawiły się ubezpieczenia komplementarne, a w 2022 roku oferta polis medycznych rozszerzyła się o pełnozakresowe ubezpieczenie szpitalne”. 

Polacy a profilaktyka zdrowotna

PIU ocenia, że czas pandemii wzmocnił świadomość Polaków w obszarze profilaktyki zdrowotnej. Część ekspertów twierdzi, że zachowanie dystansu, reżimu sanitarnego, czy częste mycie i dezynfekcja dłoni spowodowała spadek liczby zakażeń rotawirusami, wirusem zapalenia wątroby typu A, a nawet grypy. Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego ocenia, że od początku pandemii do końca 2021 roku liczba zachorowań na grypę spadła o 60 tysięcy przypadków. 

Wielu przedsiębiorców zdaje sobie sprawę, z realnych strat jakie generuje absencja pracowników. M.in z tego powodu, pracodawcy coraz częściej kupują dodatkowe polisy dla swoich pracowników i często łączą to z promocją zdrowego trybu życia m.in. przekazując karnety na siłownie, basen, czy zajęcia na hali sportowej. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!