Paszporty COVID-19 będą bezterminowe? Pomysł MZ

Szykuje się trzecia zmiana przepisów dotycząca terminu ważności paszportów covidowych, nazywanych oficjalnie Unijnymi Certyfikatami COVID-19 (UCC). Wygląda na to, że osoby zaszczepione trzecią dawką będą posiadały dokumenty przedłużone na czas nieokreślony – wynika z wypowiedzi ministra zdrowia Adama Niedzielskiego w TVN24. 

Paszporty COVID-19 będą bezterminowe? Pomysł MZ
  • Michał Górecki
  • /
  • 20 kwietnia 2022

Certyfikaty z ważnością na czas nieokreślony

W Unii Europejskiej pojawiają się różne pomysły na dalsze wykorzystanie certyfikatów COVID-19. Przypomnijmy, w lutym ważność dokumentów została skrócona z roku na trzy kwartały, licząc od dnia przyjęcia ostatniej dawki. Teraz Ministerstwo Zdrowia zapowiada przedłużenie ważności dokumentów na czas nieokreślony.

Inna rzecz, że same dokumenty mają w naszym kraju dość ograniczone zastosowanie. To samo można było powiedzieć w czasie trwania ostatniej, piątej fali zachorowań. Obecnie dokumenty z kodem QR można wydrukować w wersji papierowej, jak również skorzystać z funkcjonalności rządowych aplikacji: mObywatel oraz mojeIKP i okazać kod na ekranie smartfona.

Zmiany w paszporcie covidowym. Po co dodatkowe kody QR!?Zmiany w paszporcie covidowym. Po co dodatkowe kody QR!?Anna Malinowska

Kto otrzyma certyfikat covidowy na czas nieokreślony

Według zapowiedzi ministra Adama Niedzielskiego w TVN24 o certyfikatach covidowych na czas nieokreślony będzie można mówić w przypadku osób zaszczepionych trzecią dawką, nazywaną również boosterem lub dawką przypominającą. 

Byłoby to jednak „autorskie” rozwiązanie dla mieszkańców Polski. Rozstrzygnięcia w tej sprawie nie zapadły na poziomie całej UE. Choć jak wskazuje powiązany z TVN24 portal Konkret24 podobne rozwiązanie wprowadzono już w 12 państwa Unii Europejskiej m.in. w Czechach i Niemczech. Z kolei we Włoszech podobne udugodnienie jest stosowane już w przypadku pełnego cyklu szczepień (dwie dawki). 

Kiedy skończy się stan pandemii? 

Jeszcze w tym miesiącu na szczeblu rządowym ma zapaść decyzja w sprawie zmiany stanu epidemii, który obowiązuje od marca 2020 roku na stan zagrożenia epidemicznego. Niewykluczone, że decyzja w tej sprawie zostanie podjęta w ciągu najbliższych dni – wynika z wypowiedzi ministra Niedzielskiego. 

To oznacza, że po raz pierwszy od pierwszej fali zachorowań na COVID-19 rząd polski obniżyłby stopień niebezpieczeństwa rozprzestrzeniania się koronowirusa. Przypomnijmy stan zagrożenia epidemicznego obowiązywał w Polsce przez krótki czas po wykryciu pierwszego przypadku zachorowania w województwie lubuskim i został po kilku tygodniach zmieniony na stan epidemii, który obowiązuje bez przerwy do dziś. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: covid

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!