Zmiany w paszporcie covidowym. Po co dodatkowe kody QR!?

Przy okazji aktualizacji aplikacji mObywatel, w której znajduje się Unijny Certyfikat COVID (UCC) wprowadzono dodatkowe kody QR. Mają one uzupełniać tzw. paszport kodami dotyczącymi wcześniejszych dawek szczepienia. 

Zmiany w paszporcie covidowym. Po co dodatkowe kody QR!?
  • Anna Malinowska
  • /
  • 12 stycznia 2022

Rozbudowany paszport covidowy

Jak informuje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, zarówno do sklepu AppStore, jak i Google Play wprowadzono najnowszą wersję aplikacji mObywatel, którą oznaczono numerem 3.1.1 (18.119) w przypadku Androida i 2.4.1 (588) dla systemu iOS. 

Zmiana umożliwia uzupełnienie używanego Unijnego Certyfikatu COVID o dodatkowe kody QR. Kody odpowiadają każdej dawce przeciw COVID-19 osobno! Zdaniem KPRM ta funkcja może się przydać w podróży.

Decyzja zapadła. Ważność paszportów covidowych będzie skrócona!Decyzja zapadła. Ważność paszportów covidowych będzie skrócona!Anna Malinowska

Zamieszanie z paszportami covidowymi

Z czego wynika ta zmiana? W zamyśle UCC nazywany powszechnie paszportem covidowym, powinien być odczytywany i honorowany w ten sam sposób w każdym kraju UE. Niestety jak się okazuje –„Zależnie od systemu informatycznego służącego w danym kraju do weryfikacji unijnych certyfikatów, okazujemy ostatni lub przedostatni kod QR. Dlatego bardzo ważne jest, by przed podróżą wykonać trzy proste zadania: zaktualizować aplikację mObywatel, odświeżyć certyfikat korzystając z najnowszej wersji aplikacji mObywatel oraz zapoznać się z zasadami obowiązującymi w danym kraju” – wyjaśnił w komunikacie kancelarii premiera Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w KPRM.

W tej sytuacji, aby uniknąć nieprzyjemności, warto skorzystać ze zaktualizowanej wersji mObywatela, która de facto zamiast jednego certyfikatu, umożliwia obecnie wyświetlenie nawet trzech: dla dawki pierwszej, dla drugiej, oraz przypominającej.

Jak zaktualizować cyfrową wersję paszportu covidowego? 

W pierwszym kroku, należy zaktualizować aplikację mObywatel do najnowszej wersji według numeracji, którą przedstawiliśmy wcześniej. W kolejnym kroku, musimy uruchomić zaktualizowaną aplikację mObywatel. Następnie wybieramy Unijny Certyfikat COVID, wyświetlamy ostatni pobrany kod QR. W ostatnim kroku, w menu wybieramy opcję „odśwież”. W ten sposób w aplikacji znajdą się wszystkie aktualnie dostępne kody QR. 

Nie każda dawka szczepionki w paszporcie covidowym?

Jak się okazuje dawki uzupełniające (nie mylić z przypominającymi), które otrzymują osoby z zaburzeniami odporności nie mają odzwierciedlenia w kodach QR w ramach UCC. Warto pamiętać, że taka dawka nie przedłuża wartości paszportu covidowego. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: covid

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!

O nas

Rzetelna Grupa

Rzetelna Grupa Sp. z o.o - firma doradztwa biznesowo-prawnego. Jest właścicielem marki dziennikprawny.pl

Wydawca

Rzetelna Grupa Sp. z o.o.
ul. Nowogrodzka 42 lok. 12
00-695 Warszawa
[email protected]
NIP: 524-261-19-51, Regon: 141022624, KRS: 0000284065
Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie
XII Wydział Gospodarczy KRS
Kapitał zakładowy: 50.000 zł
2007 - 2024 © Copyright - Rzetelna Grupa Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.