Firmy i instytucje wprowadzają „ciche godziny” z myślą o osobach ze spektrum autyzmu

Już nie tylko niektóre sklepy, czy restauracje, ale także instytucje publiczne wprowadzają tzw. ciche godziny, przeznaczone do obsługi osób nadwrażliwych na bodźce słuchowe czy wzrokowe. To ogromne ułatwienie dla osób ze spektrum autyzmu. Tego typu rozwiązanie wprowadził niedawno Narodowy Fundusz Zdrowia.

Firmy i instytucje wprowadzają „ciche godziny” z myślą o osobach ze spektrum autyzmu
  • Anna Malinowska
  • /
  • 8 kwietnia 2022

Ciche godziny w NFZ

Są osoby, które potrzebują ciszy i spokoju w czasie załatwiania różnego rodzaju spraw. Głośne dźwięki, lub różnego rodzaju bodźce wzrokowe mogą wywołać u nich zaniepokojenie, rozdrażnienie, strach lub spowodować ograniczenie możliwości koncentracji na prostych działaniach. 

Tego typu problemy mają m.in. osoby ze spektrum autyzmu – np. zespołem Aspergera lub ADHD. Właśnie z myślą o nich NFZ przygotowuje tzw. „ciche godziny”, w czasie których osoba odwiedzająca tę instytucję może liczyć na idealne dla siebie warunki do załatwiania spraw. 

Kiedy ciche godziny w NFZ?

Jak informuje Narodowy Fundusz Zdrowia W każdy wtorek od 14.00 do 15.00 w salach obsługi klientów w naszych oddziałach wojewódzkich panują specjalne warunki. Światła są wygaszone lub przyciemnione, a telefony i komunikaty głosowe wyciszone. Rozmowy są prowadzone – zarówno przez pracowników, jak i klientów – w sposób cichy i niezakłócający spokoju” – czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie funduszu

E-doradca NFZ. Nowa usługa w internecieE-doradca NFZ. Nowa usługa w internecieAnna Malinowska


Jak zarezerwować wizytę w czasie „cichej godziny”?

Zarówno pacjenci ze szczególnymi potrzebami jak i opiekunowie takich osób mają możliwość skorzystania z nieco wydłużonego, 30-minutowego czasu obsługi w odpowiednio przystosowanym pomieszczeniu. Rezerwacji można dokonać za pośrednictwem strony NFZ oraz poprzez Telefoniczną Informację Pacjenta pod bezpłatnym numerem telefonu 800-190-590

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!