Szpital nie może wymagać od Ciebie testu na COVID-19. To stanowisko NFZ

Jednym z podstawowych praw pacjenta jest dostępność do świadczeń medycznych – przypomina Narodowy Fundusz Zdrowia. W jego ocenie placówki, które kategorycznie wymagają negatywnego wyniku testu COVID-19 przed przyjęciem na leczenie w szpitalu naruszają prawo!

Szpital nie może wymagać od Ciebie testu na COVID-19. To stanowisko NFZ
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 30 marca 2022

Nikt nie może wymagać testu na COVID-19?

W czasie ostatnich dwóch lat pandemii, pojawiało się wiele przepisów, zaleceń, wytycznych, apeli. Nic dziwnego, że w gąszczu sanitarnych restrykcji czasem można się pogubić. Prawdopodobnie z tego powodu Narodowy Fundusz Zdrowia postanowił przypomnieć podstawowe prawa pacjenta w odniesieniu do osób, które mają być hospitalizowane lub czekają na wizytę w poradni. 

Nikt nie ma wątpliwości, że dostępność do świadczeń medycznych jest podstawowym prawem pacjenta. Pytanie, czy obecna sytuacja epidemiczna, nie uzasadnia ograniczenia tych praw dla dobra ogółu? Jak wynika z ostatniego komunikatu NFZ absolutnie nie! Funduszu oraz Rzecznik Praw Pacjenta przypominają: „Wymaganie negatywnego wyniku testu w kierunku SARS-CoV-2, przed przyjęciem pacjenta do szpitala lub do poradni, narusza jego prawa.”

Koniec z maseczkami, kwarantanną i izolacjąKoniec z maseczkami, kwarantanną i izolacjąMartyna Kowalska

Wymagają testu przed hospitalizacją?

W ocenie NFZ, podstawowym warunkiem prawidłowej realizacji prawa pacjentów do świadczeń zdrowotnych jest zagwarantowanie im odpowiedniej dostępności tych świadczeń. To dość szerokie pojęcie przez które musimy rozumieć takie aspekty jak ograniczanie barier, które mogą utrudniać dostanie się do lekarza lub skorzystanie z leczenia, a które nie są niezbędne.

W tym wypadku może się okazać, że wymaganie negatywnego wyniku testu od osoby, która chce dostać się do lekarza, jest złamaniem tego prawa przez personel.

Gdzie wynik testu COVID-19 nie jest potrzebny

NFZ wraz z Rzecznikiem Praw Pacjenta porządkują tę kwestię, wskazując na miejsca, w których rozpoczęcie leczenia nie wymaga wcześniejszego testu na koronawirusa. Nie można również od jego braku uzależniać udzielenia świadczenia. Mowa np. o przyjęciu do szpitala lub poradni, zarówno w trybie planowym i nagłym, przyjęciu do ośrodka rehabilitacji, a także uzdrowiska lub sanatorium. Pełny komunikat w tej sprawie, na który można się powołać w razie problemów znajduje się tutaj.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!