Szpitale walczą z inflacją. Dostaną dodatkowe 2 mld złotych

Dodatkowe 2 mld złotych trafią od 1 kwietnia 2022 roku na konta szpitali w całej Polsce. Powód: inflacja, którą mocno odczuwają placówki służby zdrowia m.in. przez droższy prąd i ciepło. 

Szpitale walczą z inflacją. Dostaną dodatkowe 2 mld złotych
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 25 marca 2022

Dodatkowe środki dla szpitali

Choć 2 mld złotych to spora kwota, to jednak w rozbiciu na całą służbę zdrowia, nie robi już takiego wrażenia. Niemniej, dokładnie taka suma dodatkowych środków trafi na konta szpitali w całym kraju. 

Jak tłumaczy NFZ, większe przychody mają złagodzić zauważalne skutki inflacji. W ostatnich miesiącach szpitale zdecydowanie więcej muszą płacić m.in. za energię elektryczną oraz cieplną. 

Koniec z maseczkami, kwarantanną i izolacjąKoniec z maseczkami, kwarantanną i izolacjąMartyna Kowalska

Inflacyjna zadyszka służby zdrowia

Ostatnie lata były swoistym crash testem dla polskiej służby zdrowia. Najpierw COVID-19, który mocno determinował działalność tego typu placówek, teraz inflacja, która bezlitośnie uderza w budżety. Na tę wiadomość czekali dyrektorzy szpitali, szczególnie powiatowych. Konsekwentnie realizujemy plan wzrostu finansowania szpitali, wprowadzony jeszcze w ubiegłym roku” - zapowiada prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Filip Nowak. 

Szef NFZ dodaje jednocześnie, że całkiem niedawno, bo w styczniu 2022 roku, podniesiono cenę punktu w umowach ze szpitalami. To działanie, choć cenne, nie wystarcza na długi czas, dlatego fundusz zdecydował się po raz kolejny wprowadzić podwyżkę. 

Co z pensjami dla personelu medycznego?

NFZ zapewnia w swoim komunikacie, że podwyżka, o której pisaliśmy nie pomniejszy w żaden sposób osobnej puli środków, która jest przeznaczona na wynagrodzenia dla personelu pracującego w szpitalach. 

O ile musi wzrosnąć wartość umów NFZ ze szpitalami?

Receptę na finansowy zastrzyk dla szpitali wystawiła Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT). W ocenie tej instytucji już teraz wartość umów szpitali z Narodowym Funduszem Zdrowia powinna urosnąć o 4,5%.

W tych obliczeniach AOTMiT wzięła pod uwagę takie parametry jak wskaźnik inflacji, średni wzrost cen prądu i ogrzewania oraz udział tych wydatków w ogólnych kosztach szpitali. Wiadomo, że przeprowadzona analiza opierała się na danych, które zostały przekazane przez same placówki medyczne. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!