Koniec z maseczkami, kwarantanną i izolacją

28 marca 2022 może przejść do historii jako symboliczny koniec pandemii w Polsce, a przynajmniej szeregu obostrzeń, które wiązały się z COVID-19. Minister Zdrowia chce, by traktować koronawirusa jak zwykłą grypę.

Koniec z maseczkami, kwarantanną i izolacją
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 24 marca 2022

Koniec z maseczkami, ale nie wszędzie

Decyzją ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, maseczki będą potrzebne jedynie w obiektach służby zdrowia. To oznacza, że będziemy musieli je nadal zakładać np. w kolejce do lekarza, lub odwiedzając chorego w szpitalu. W pozostałych miejscach nie ma już takiego wymogu. Obowiązek noszenia maseczek zniknie więc w sklepach, na stacjach paliw, szkołach, pociągach itd. 

 

Zniesienie kwarantanny i izolacji

Zniknie także obowiązek odbycia kwarantanny, także tej przyjazdowej. Mało tego, osoba, która zachoruje na COVID-19 nie będzie musiała być poddawana izolacji. Jak będzie to wyglądało w praktyce? 

Jak tłumaczył Adam Niedzielski podczas czwartkowej konferencji prasowej, zarażeni pacjenci dostaną zwolnienie lekarskie i będą podlegali leczeniu i… samoizolacji. To poważna zmiana kursu w dotychczasowej polityce covidowej. Sanepid będzie mógł nakładać obowiązek izolacji w przypadku pojawią się ogniska choroby. W indywidualnych przypadkach takie decyzje nie będą jednak zapadały.

Pandemiczne wsparcie będzie kontynuowane. Skorzystają seniorzyPandemiczne wsparcie będzie kontynuowane. Skorzystają seniorzyMikołaj Frączak

Stabilizacja liczby zakażeń COVID-19?

Zmianę strategii minister tłumaczy stabilizacją liczby zachorowań w Polsce oraz w Europie. Pewnym wyjątkiem są tutaj Niemcy, gdzie zauważalny jest wzrost zachorowań, jednak z modeli, którymi dysponuje MZ, takiego zagrożenia dla naszego kraju póki co nie ma. 

Ponadto, w Europie nie zauważono wzrostu liczby hospitalizacji. Zdaniem resortu zdrowia, taki trend będzie utrzymywał się także w Polsce w dającej się przewidzieć perspektywie czasu. MZ uważa, że napływ uchodźców wojennych z Ukrainy również nie wpłynie na zwiększenie liczby zakażeń. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: covid

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!