Polski Program Szczepień Ochronnych dla dzieci i młodzieży z Ukrainy

Obywatele Ukrainy do 19. roku życia, mogą bezpłatnie skorzystać ze szczepień ochronnych, które są określone w polskim Programie Szczepień Ochronnych. W jaki sposób można zaszczepić dziecko? Tłumaczymy. W tekście również link do informacji po ukraińsku. 

Polski Program Szczepień Ochronnych dla dzieci i młodzieży z Ukrainy
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 24 marca 2022

Szczepienia dzieci z Ukrainy

Każde dziecko, które przekroczyło granicę RP po wybuchu wojny, tj. 24.02.2022 są objęte opieką zdrowotną. W tym stwierdzeniu mieszczą się również szczepienia, które powinny być realizowane zgodnie ze schematem obowiązującym w naszym kraju. 

Jakie zasady szczepień dzieci obowiązują w Polsce?

Po pierwsze szczepienie noworodków preparatem przeciw gruźlicy oraz WZW typu B oraz kolejne szczepienia, jakie zostały zaplanowane w Programie Szczepień Ochronnych, należy traktować jako OBOWIĄZKOWE dla każdego dziecka, które przyszło na świat już na terytorium Polski. 

Każde dziecko, które przebywa w naszym kraju krócej niż 3 miesiące może otrzymać szczepionkę DOBROWOLNIE, zgodnie z harmonogramem szczepień obowiązkowych, przewidzianych w Programie Szczepień Ochronnych. Każda osoba poniżej 19. roku życia, jeśli przebywa na terytorium RP dłużej niż 3 miesiące. Jest objęta programem OBOWIĄZKOWYCH szczepień zgodnych z PSO.

Decyzję w sprawie szczepienia konkretnego pacjenta podejmuje lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, czyli lekarz rodzinny. To on ustali dla dziecka Indywidualny Kalendarz Szczepień. 

Szczepienia poekspozycyjne

Warto pamiętać, że szczepienia, które należy podać bezpośrednio po narażeniu na kontakt z groźnym wirusem należy podać niezwłocznie. Mowa o sytuacjach, w których występuje ryzyko zachorowania np. na tężec lub wściekliznę. Za każdym razem w takiej sytuacji należy zgłosić się do lekarza, który musi udzielić pomocy. Mowa np. o poważnie zabrudzonej ranie czy ugryzieniu przez bezpańskiego psa. 

Które szczepienia są najważniejsze?

Wśród podstawowych szczepień które należy wykonać u dzieci zgodnie z ich wiekiem należy wykonać w 2022 roku (cytujemy za stroną pacjent.gov.pl)

  • szczepienie przeciw odrze szczepionką MMR (przeciw odrze, śwince i różyczce) u dzieci w drugim roku życia

  • szczepienia przeciw błonicy, tężcowi, krztuścowi i poliomyelitis

  • szczepienie przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B

    Ponadto rekomendowane jest także szczepienie przeciw COVID-10 w ramach Narodowego Programu Szczepień. 

Nie mam dokumentacji medycznej. Co robić?

Przyjmuje się, że w przypadku braku dokumentacji medycznej, która dotyczy szczepień, dziecko trzeba potraktować jako niezaszczepione. W przypadku hospitalizacji możliwe jest np. wykonanie badania przeciwciał anty-HBs. Taka diagnostyka pozwala na sprawdzenie stanu uodpornienia dziecka przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby. 

Szczegółowe informacje na ten temat w języku ukraińskim dostępne są pod tym linkiem: Профілактичні щеплення дітей

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!