Powstała baza krwiodawców – jak działa?

Czasem zdarzają się sytuacje, w których w centrach krwiodawstwa i krwiolecznictwa stany magazynowe są pełne. W takiej sytuacji warto zadeklarować, że jesteśmy gotowi oddać krew w przyszłości. Jak to zrobić? Jak działa baza krwiodawców? 

Powstała baza krwiodawców – jak działa?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 23 marca 2022

Baza krwiodawców – dlaczego jest potrzebna

Jak wynika z informacji opublikowanej na stronie pacjent.gov.pl aktualne stany magazynowe krwi oraz jej składników (marzec 2022) są wystarczające. Jak pokazuje doświadczenie, sytuacja ta często ulega nagłej zmianie. Wówczas w różnego rodzaju środkach masowego przekazu oraz mediach społecznościowych pojawiają się komunikaty o pilnie potrzebnej krwi. Czasem ze wskazaniem konkretnych grup, których braki dotyczą. Rozwiązaniem takiego problemu mogą być bazy krwiodawców, gotowych do podzielenia się z innymi cennym darem. 

Pomysł na bazę osób oddających krew

Aby poprawić logistykę w przypadku niedoborów stanów magazynowych krwiodawstwa i krwiolecznictwa, stworzono bazę osób, które są gotowe oddać krew. Powstał specjalny formularz, za pomocą którego, można złożyć osobistą deklarację takiej gotowości do niesienia pomocy. Dane wprowadzone za jego pośrednictwem będą w przyszłości podstawą do kontaktu z osobami chętnymi do oddania krwi. 

Okazuje się, że takie proste w czasach internetu rozwiązanie może być nieocenione, aby racjonalnie zarządzać zasobami krwi na poziomie ogólnopolskim

Jakie przywileje dla Zasłużonych Honorowych Dawców Krwi?Jakie przywileje dla Zasłużonych Honorowych Dawców Krwi?Michał Górecki

Jak wygląda formularz bazy krwiodawców?

Wypełnienie formularza, który umożliwia zapisanie się do bazy krwiodawców, nie jest szczególnie czasochłonne. W specjalnym oknie wpisać należy imię, adres e-mail, numer telefonu oraz grupę krwi. Warto dodać, że w tym ostatnim przypadku istnieje także możliwość wprowadzenia odpowiedzi „nie wiem”. 

Ponadto system poprosi nas o wpisanie swojego województwa, powiatu, gminę, kod pocztowy oraz miejsce zamieszkania. Trzeba będzie także potwierdzić, że spełniamy podstawowe kryteria związane z oddawaniem krwi. Są to: wiek 18-65 lat, waga co najmniej 50 kg, potwierdzenie gotowości do oddania krwi oraz zgodna na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z RODO. 

Gdzie zapisać się do bazy krwiodawców?

Zapisanie się do bazy krwiodawców jest możliwe pod adresem https://www.gov.pl/web/nck/formularz-zgloszeniowy. To właśnie tam znajduje się omówiony wyżej formularz, oraz wiele niezbędnych informacji, np. odpowiadających na pytanie – kto może zostać krwiodawcą? 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!