Pandemiczne wsparcie będzie kontynuowane. Skorzystają seniorzy

Prawie 61 mln złotych trafi do województw w związku z kontynuacją działania Korpusu Wsparcia Seniorów. Rozwiązanie, które powstało na początku pandemii, cieszy się cały czas ogromnym zainteresowaniem. Pieniądze na ten cel już rozdzieliła minister rodziny. 

Pandemiczne wsparcie będzie kontynuowane. Skorzystają seniorzy
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 21 marca 2022

Korpus Wsparcia Seniorów 2022

W tym roku głównym celem działania Korpusu Wsparcia Seniorów jest umożliwienie bezpiecznego funkcjonowania osób starszych w ich miejscu zamieszkania. Mowa m.in. o nawiązaniu współpracy między samorządami, organizacjami NGO skupiającymi młodzież oraz licznymi wolontariuszami, którzy chcą bezinteresowanie wspierać seniorów. 

Patrząc na zakres proponowanego wsparcia, można się spodziewać, że Korpus będzie działał także po zakończeniu stanu pandemii. 

Kogo obejmie pomoc w ramach Korpusu Wsparcia Seniorów? 

Zgodnie z przyjętymi założeniami, program ten jest adresowany do osób, które ukończyły już 65 lat, mają problemy z samodzielnością, są samotne lub mieszkają z członkami rodziny, którzy z różnych powodów nie mogą zapewnić im właściwego wsparcia w różnych dziedzinach życia. 

Jak przypomina minister rodziny, Korpus Wsparcia Seniorów powstał w 2020 roku, po to, by w sposób zorganizowany pomagać seniorom w czasie pandemii. Warto dodać, że inicjatywa spotkała się z ogromnym odzewem ze strony wolontariuszy, którzy wzięli sobie do serca hasło solidarności międzypokoleniowej. „Widzimy, jak dużym wsparciem dla osób starszych jest Korpus. Dlatego ma on kolejną, już trzecią odsłonę – powiedziała minister Marlena Maląg.

Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów. Jak długo będzie działał?Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów. Jak długo będzie działał?Michał Górecki


Pieniądze na Korpus Wsparcia Seniorów

W ministerstwie rodziny i polityki społecznej już zapadły decyzje co do podziału środków na zadania w ramach tegorocznej (2022) odsłony Korpusu Wsparcia Seniorów. Wiadomo już, że do gmin w całym kraju zostanie rozdysponowane na ten cel prawie 61 mln złotych. Największa część z tej pulu trafi do województw: śląskiego – 6,9 mln zł, małopolskiego – ok. 6,5 mln oraz dolnośląskiego ok. 6,4 mln zł.

Zadania Korpusu Wsparcia Seniorów

W 2022 roku, w ramach Korpusu Wsparcia Seniorów mają być prowadzone działania zgrupowane w dwóch modułach działań.

Pierwszy polega na pomocy seniorom w wielu codziennych sprawach: zakupach, wizytach u lekarza czy kwestiach urzędowych. Mowa tutaj również o dostarczaniu ciepłych posiłków, żywności i paczek z podstawowymi artykułami. Ten sam moduł przewiduje również wsparcie psychologiczne. 

Drugi moduł dotyczy kwestii poprawy bezpieczeństwa i samodzielnego funkcjonowania osób w miejscu zamieszkania za pomocą tzw. „opieki na odległość”. Mowa tutaj o opaskach bezpieczeństwa z możliwością wysłania sygnału SOS, detektorem upadku, czy lokalizatorem GPS. 

Tego typu rozwiązania są szczególnie pomocne np. w przypadku osób z zanikami pamięci, przewlekłymi chorobami oraz mieszkających samotnie. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!