fb

Zniesienie maseczek od kwietnia? Minister Zdrowia jest za

Minister Zdrowia dr Adam Niedzielski zarekomendował premierowi rezygnację od kwietnia z kwarantanny, izolacji oraz obowiązku noszenia maseczek.

Zniesienie maseczek od kwietnia? Minister Zdrowia jest za
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 19 marca 2022

Rezygnacja z maseczek od kwietnia? 

Rezygnacja z noszenia maseczek w miejscach publicznych od kwietnia 2022 roku byłaby prawdziwym przełomem. Póki co, ostateczne decyzje w tej sprawie jeszcze nie zapadły. Znamy jednak zdanie szefa kluczowego resortu, jeśli chodzi o walkę z pandemią COVID-19. 

O swojej opinii w tej sprawie poinformował w rozmowie w Radiu Plus. To może oznaczać, że Polska, podobnie jak np. Dania, będzie traktowała COVID-19 tak, jak wiele innych chorób, np. grypę. 

Czy zniesienie maseczek w kwietniu jest realne?

Eksperci komentujący rekomendację ministra mają podzielone zdanie na ten temat. Część opowiada się za pozostawieniem obowiązku zasłaniania ust i nosa jeszcze przez pewien czas. Jeśli jednak rząd zdecyduje się na poluzowanie obowiązujących obostrzeń, konieczne będą zmiany w prawie. W ocenie specjalistów da się je wprowadzić przed końcem marca. 

Mniejsze zagrożenie epidemiczne?

Minister Niedzielski zwrócił uwagę na spadek liczby hospitalizacji, ale także samych zakażeń. W ujęciu tygodniowym mamy do czynienia z około 10% zmniejszeniem liczby osób, które zakaziły się wirusem.

Niemniej trudno nie zauważyć, że nadal, nominalnie to ogromna liczba. Według stanu na czwartek, 17.03 na COVID-19 zachorowało w ciągu doby 12,3 tysiąca osób. Liczbę tę można porównać z ludnością niewielkiego miasta powiatowego. 

Uchodźcy a służba zdrowia

Szef resortu zdrowia odniósł się także do trwającej na wschodzie wojny i związanym z nią napływem uchodźców. Według oficjalnych danych liczba obywateli Ukrainy, którzy przekroczyli granicę Polski, od momentu rozpoczęcia rosyjskiej agresji, zbliżyła się do 2 milionów. Minister ocenił, że ta sytuacja nie powoduje przeciążenia szpitali oraz całego systemu lecznictwa. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: covid

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!