Koniec z gazem od Rosji? Putin zakręcił kurek z gazem dla Polski

Jak podał Polsat News, Rosja wstrzymała dostawy gazu do Polski. — Nasze magazyny są napełnione w 76 proc. Nie zabraknie gazu w polskich domach — napisała na Twitterze minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. 

Koniec z gazem od Rosji? Putin zakręcił kurek z gazem dla Polski
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 26 kwietnia 2022

Zebrał się sztab kryzysowy

We wtorek zebrał się w Ministerstwie Klimatu i Środowiska zebrał się sztab kryzysowy. Omawiana była nagła sytuacja, w której znalazła się Polska. Otóż Rosja zdecydowała o wstrzymaniu dostawy gazu dla naszego kraju. Poinformował o tym Onet, później Polsat News.

- Za kilka miesięcy zostanie  oddany do użytku gazociąg Baltic Pipe. Decyzja o jego budowie została podjęta przez rząd Prawa i Sprawiedliwości i konsekwentnie realizowana w ostatnich latach. To kolejny element bezpieczeństwa energetycznego Polski - napisał na Twitterze rzecznik rządu, Piotr Müller.

Jaki jest powód wstrzymania dostaw gazu?

Powodem, jak podaje Polsat News, może być kwestia płatności, bo kilka tygodni temu Władimir Putin podpisał dekret nakazujący od 1 kwietnia zagranicznym kontrahentom Gazpromu zapłatę za rosyjski gaz w rublach. Z tym, że kraje Unii Europejskiej, w tym Polska, nie zgodziły się na to. 

Spółka z Korei Południowej chce budować w Polsce elektrownie jądrowe. Jest ofertaSpółka z Korei Południowej chce budować w Polsce elektrownie jądrowe. Jest ofertaMikołaj Frączak

Tymczasem prezes Gaz-Systemu Tomasz Stępień powiedział Interii, że Polska ma w magazynach 80 procent zapasu, bo ich uzupełnianie rozpoczęło się wcześniej ze względu na sytuację kryzysową na Wschodzie. - Infrastruktura, którą oddaliśmy do użytkowania, wystarcza, byśmy do wakacji, przez wakacje, mogli przesyłać gaz do polskich odbiorców bez dostępu do gazu z Rosji. Jesienią wchodzą kolejne inwestycje, w tym Baltic Pipe czy gazociąg na Słowację, którymi można będzie sprowadzić większe ilości gazu. Jesteśmy więc na zimę przygotowani - mówił, dodając: - Z punktu widzenia dostępnej infrastruktury gazowej jesteśmy bezpieczni.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!