Kolejne incydenty na polsko-białoruskiej granicy. Niepokojące dane od Straży Granicznej

Tylko 3 maja 2022 roku na teren RP próbowało nielegalnie przedostać się z Białorusi 50 cudzoziemców – poinformowała Straż Graniczna. Dzień wcześniej w podobny sposób granicę starało się sforsować 48 migrantów.

Kolejne incydenty na polsko-białoruskiej granicy. Niepokojące dane od Straży Granicznej
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 4 maja 2022

Nielegalni migranci na polsko-białoruskiej granicy

Pracowicie rozpoczął się maj dla polskich pograniczników. Między 29 kwietnia a 1 maja 2022 r. zapobiegli oni wtargnięciu na teren Polski 135 osób. Z kolei w dniach 2-3 maja było to łącznie 98 migrantów. Przypomnijmy, podobną sytuację raportowaliśmy już w Dzienniku Prawnym 27 kwietnia. Problem nie jest może tak intensywny jak jesienią 2021 roku, jednak nadal Straż Graniczna musi przeciwdziałać nie tylko próbom przekroczenia granicy, ale także mierzyć się z agresywnym zachowaniem. W stronę mundurowych rzucane są często kamienie lub gałęzie. Uszkadzane są także zabezpieczenia, np. zasieki z concertiny.

Gdzie najwięcej interwencji Straży Granicznej? 

Opisywane zdarzenia z ostatnich dni miały miejsce na odcinkach chronionych przez Placówki Straży Granicznej w Czeremsze, Białowieży, Dubiczach Cerkiewnych, Kuźnicy, Nowym Dworze, Szudziałowie, Lipsku, Michałowie i Narewce. Cudzoziemcy złapani na próbie nielegalnego przekroczenia granicy pochodzili z rejonów Azji, Afryki, a nawet Ameryki - między innymi z: Jemenu, Iranu, Chin, Kuby, Pakistanu i Nigerii.

Co się dzieje na polsko-białoruskiej granicy? Kolejne próby nielegalnego przekroczeniaCo się dzieje na polsko-białoruskiej granicy? Kolejne próby nielegalnego przekroczeniaMichał Górecki

Ataki na patrole Straży Granicznej

Straż Graniczna raportuje także agresywne zachowania migrantów. Np. 3 maja w Czeremsze w stronę wojska oraz SG rzucane były kamienie. Przecinano także zasieki. Z kolei dzisiaj nad ranem  (4.05) w stronę pograniczników poleciały kamienie oraz gałęzie rzucane przez służby białoruskie. Wówczas granicę przekroczyło dwóch obywateli z zachodniej Afryki, a dokładnie z Mali oraz Wybrzeża Kości Słoniowej.

Jak raportuje Straż Graniczna Funkcjonariusze z Placówki SG w Kuźnicy zatrzymali ponadto 2 pomocników w organizowaniu nielegalnego przekroczenia granicy. Obywatel Ukrainy samochodem osobowym przewoził 4 obywateli Iraku, z kolei obywatel Azerbejdżanu wiózł 2 obywateli Syrii” – czytamy w raporcie opublikowanym w środę, 4 maja 2022 roku. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Dlaczego pracodawcy nie odpowiadają na CV?
Praca

Dlaczego pracodawcy nie odpowiadają na CV?

W trakcie poszukiwania pracy nie ma nic bardziej frustrującego niż milczący telefon. Zdarza się, że wysyłamy kilkanaście, kilkadziesiąt CV do różnych pracodawców i na żaden z nich nie otrzymamy...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!