fb

Co się dzieje na polsko-białoruskiej granicy? Kolejne próby nielegalnego przekroczenia

Świat zmienił się od później jesieni ub.r. W mediach na pierwszym planie są rzecz jasna wydarzenia na Ukrainie. A jak wygląda sytuacja na polsko-białoruskiej granicy forsowanej w listopadzie 2021 roku przez liczne grupy uchodźców z Bliskiego Wschodu? Straż Graniczna podaje najnowsze informacje.

Co się dzieje na polsko-białoruskiej granicy? Kolejne próby nielegalnego przekroczenia
  • Michał Górecki
  • /
  • 27 kwietnia 2022

Sytuacja na polsko-białoruskiej granicy

Choć od wydarzeń z jesieni 2021 roku minęło już sporo czasu, nadal zdarzają się przypadki forsowania polskiej granicy przez nielegalnych migrantów z Bliskiego Wschodu – informuje Straż Graniczna. Trzeba jednak przyznać, że skala obecnych zdarzeń jest zdecydowanie mniejsza niż jeszcze w listopadzie ubiegłego roku. 

Incydenty migracyjne na polsko-białoruskiej granicy

Jak wynika z raportu opublikowanego na stronie Straży Granicznej w środę 27 kwietnia, nadal odnotowywane są próby przedostania się migrantów na teren Rzeczypospolitej Polskiej. Tylko w ciągu doby poprzedzającej publikację,do takich incydentów dochodziło na terenie służbowej odpowiedzialności placówek Straży Granicznej w Czeremsze, Białowieży, Dubiczach Cerkiewnych oraz Kuźnicy. Wśród osób, które próbowały nielegalnie przedostać się do naszego kraju byli obywatele takich państw jak Syria, Jemen, Afganistan, Sudan, Turcja, Gwinea, a także Wybrzeże Kości Słoniowej. 

Koniec z gazem od Rosji? Putin zakręcił kurek z gazem dla PolskiKoniec z gazem od Rosji? Putin zakręcił kurek z gazem dla PolskiMonika Świetlińska

Grupa migrantów na granicy

Z kolei w czwartek (27.4) tuż po północy niebezpieczne zdarzenie miało miejsce na odcinku, który jest chroniony przez białowieskich pograniczników. Polscy funkcjonariusze zmierzyli się z „siłową próbą forsowania granicy przez 26-osobową grupę cudzoziemców. Podczas ataku wraz z białoruskimi żołnierzami rzucali oni w polskie służby kamieniami”. Wiadomo, że wśród osób nielegalnie przekraczających granicę było w tym przypadku 18 obywateli Jemenu oraz 8 osób, które na Białoruś przybyły z Iraku. 

Przemyt migrantów nadal problemem

Straż Graniczna zaraportowała również zdarzenie odnotowane przez pograniczników z placówki w Kuźnicy. Zatrzymali oni pomocnika, który organizował nielegalne przekroczenie granicy Polski. Okazało się, że obywatel Ukrainy przewoził swoim samochodem osobowym pięciu uciekinierów z Jemenu. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!