Więcej uchodźców, niż mieszkańców Dolnego Śląska. Już 3 mln Ukraińców szuka u nas pomocy

Już trzy miliony uchodźców z Ukrainy przekroczyło granicę Rzeczypospolitej Polskiej od 24 lutego 2022 roku – podało w czwartek rano na Twitterze MSWiA. Prognozy wskazują, że liczba ta może być znacznie wyższa.

Więcej uchodźców, niż mieszkańców Dolnego Śląska. Już 3 mln Ukraińców szuka u nas pomocy
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 28 kwietnia 2022

Ilu uchodźców z Ukrainy jest w Polsce?

W czwartek rano (28.04) Straż Graniczna odnotowała przekroczenie granicy Polski przez trzymilionowego uchodźcę. Informację na ten temat przekazało na Twitterze Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. To oznacza, że liczba obywateli Ukrainy szukających schronienia w Polsce jest już wyższa niż populacja województwa dolnośląskiego.

Z takimi rozmiarami migracji z powodów humanitarnych nie mieliśmy do czynienia od zakończenia II wojny światowej. Polska jest krajem, który do tej pory przyjął zdecydowanie najwięcej osób uciekających przed brutalną agresją rosyjskich wojsk.

Czy statystyki ws. uchodźców są zawyżone? 

Pamiętajmy, że liczba podawana przez MSWiA dotyczy przede wszystkim osób, które przekroczyły polsko-ukraińską granicę. Statystyki nie obejmują tych uchodźców, którzy zdecydowali się wyruszyć w dalszą podróż na północ lub południe Europy. Wiadomo, że takich przypadków jest całkiem sporo.

Z drugiej jednak strony, część Ukraińców przebywających na terenie Rzeczypospolitej Polskiej wjechała do naszego kraju z innych państw strefy Schengen, np. ze Słowacji. To oznacza, że pozostają oni poza oficjalnymi statystykami. Przynajmniej do czasu otrzymania numeru PESEL. Osoby, które przybyły do Polski z innego kierunku, mają prawo wystąpić o niego na mocy ostatniej poprawki do specustawy.

 

Ilu Ukraińców może znaleźć pracę w Polsce?

Według oficjalnych danych sprzed kilku dni, na bazie przepisów zawartych w specustawie, pracę w Polsce znalazło dotąd 77 tysięcy osób. Według ekspertów, rynek pracy nad Wisłą jest w stanie „wchłonąć” kilkaset tysięcy przyjezdnych. 

Pewnym problemem może być fakt, że aż 95% uchodźców, którzy wystąpili o numer PESEL to kobiety i dzieci. Z drugiej strony pracodawcy raportują pewien odpływ pracowników z Ukrainy, którzy decydują się na powrót do kraju i obronę ojczyzny – są to przede wszystkim mężczyźni. Jak widać problemy rynku pracy, nie będą szybko rozwiązane. Koszty pomocy socjalnej mogą być za to kolosalne.

AKTUALIZACJA:

Jak poinformowało w czwartek (28.04) przed południem Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, liczba obywateli Ukrainy, którzy na podstawie specustawy podjęli pracę w Polsce przekroczyła właśnie 100.000.

Ilu uchodźców znalazło pracę w Polsce? Liczby szybko rosną!Ilu uchodźców znalazło pracę w Polsce? Liczby szybko rosną!Michał Górecki

Ilu Ukraińców może przybyć do Polski?

Najbardziej pesymistyczne dotąd scenariusze rozwoju sytuacji na Ukrainie mówią o ponad 5 milionach uchodźców, którzy mogą przybyć do Polski. I choć jeszcze miesiąc temu, niektórzy wskazywali, że te szacunki są mocno przesadzone, w obecnej sytuacji nie możemy wykluczyć przekroczenia i tej bariery jeszcze w tym półroczu. Wszystko będzie zależało od dalszego rozwoju działań wojennych i ich zasięgu na terytorium Ukrainy. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!