Ilu uchodźców znalazło pracę w Polsce? Liczby szybko rosną!

77 tysięcy obywateli Ukrainy znalazło w Polsce pracę na mocy specustawy ws. pomocy uchodźcom – podało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. To oznacza duży wzrost. Pod koniec marca liczba uchodźców, którzy znaleźli zatrudnienie w naszym kraju była ponad 3 razy niższa.

Ilu uchodźców znalazło pracę w Polsce? Liczby szybko rosną!
  • Michał Górecki
  • /
  • 22 kwietnia 2022

Liczba uchodźców pracujących w Polsce

77 tysięcy – mniej więcej tylu mieszkańców liczą Siedlce w województwie mazowieckim. Dokładnie tylu uchodźców, którzy uciekli z Ukrainy przed rosyjską agresją, znalazło zatrudnienie w Polsce – wynika z danych opublikowanych właśnie przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej (MRiPS). 

Wynik ten jest trzy razy wyższy niż dane podawane pod koniec marca, kiedy pracę w Polsce miało około 21 tysięcy uchodźców. Można się więc spodziewać, że w najbliższych tygodniach liczba ta przekroczy poziom 100 tysięcy osób. Wcześniejsze szacunki ekspertów wskazywały, że polski rynek pracy jest w stanie przyjąć kilkaset tysięcy dodatkowych osób. Niektórzy mówili nawet o milionie.

Praca Ukraińców w Polsce a specustawa

MRiPS przypomina, ze na mocy przyjętej w marcu specustawy dotyczącej pomocy obywatelom Ukrainy, ograniczona została biurokracja, a rynek zatrudnienia został w pełni otwarty dla przybyszów ze wschodu. 

Osoby, które uciekły przed rosyjską napaścią, nie potrzebują żadnych zezwoleń. Jedyny wymóg nakładany przez prawo to obowiązek zgłoszenia przez pracodawcę faktu, że zatrudnił obywatela Ukrainy. Nic więcej. 

Przyjmujesz uchodźców? Rząd planuje przedłużenie wsparciaPrzyjmujesz uchodźców? Rząd planuje przedłużenie wsparciaMartyna Kowalska

Jakie prace wykonują uchodźcy z Ukrainy?

Według danych, jakimi dysponuje MRiPS połowa zatrudnionych uchodźców z Ukrainy (36,9 tysięcy) wykonują prace proste. Ponad 10 tysięcy pracuje jako robotnik przemysłowy lub rzemieślnik. Niewiele mniej (7,9 tys.) znalazło pracę w usługach lub handlu. 

7,6 tysięcy znalazło zatrudnienie w charakterze operatora lub montera maszyn. Po kilka tysięcy pracuje w biurach, lub na szczeblu średniego personelu, a także jako specjaliści i technicy. 

Z danych resortu rodziny, który zajmuje się także rynkiem pracy, wynika, że Ukraińcy najczęściej znajdują pracę w magazynach, gastronomii, hotelarstwie, oraz jako pracownicy zajmujący się sprzątaniem. Wielu z nich działa także w branży budowlanej i rolnictwie. Są i tacy, którzy znaleźli pracę w szkołach, przedszkolach oraz szpitalach.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: Praca

Dlaczego pracodawcy nie odpowiadają na CV?
Praca

Dlaczego pracodawcy nie odpowiadają na CV?

W trakcie poszukiwania pracy nie ma nic bardziej frustrującego niż milczący telefon. Zdarza się, że wysyłamy kilkanaście, kilkadziesiąt CV do różnych pracodawców i na żaden z nich nie otrzymamy...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!