Przyjmujesz uchodźców? Rząd planuje przedłużenie wsparcia
Polski rząd planuje przedłużyć wsparcie dla polskich rodzin przyjmujących w swoich domach uchodźców z Ukrainy – wynika z wypowiedzi wiceministra w MSWiA Pawła Szefernakera. Okres adaptacji osób uciekających przed rosyjską agresją ma potrwać o 60 dni dłużej.

- Martyna Kowalska
- /
- 22 kwietnia 2022
40 zł na osobę
Zbliża się koniec przewidzianego w ustawie okresu pomocy obywatelom Ukrainy określanego jako „60-dniowa adaptacja”. Sprawą jego wydłużenia wkrótce ma zająć się Sejm. Jak wynika z wypowiedzi wiceministra spraw wewnętrznych i administracji, mowa o kolejnych 60 dniach wsparcia.
„Osoby, które zamieszkały w polskich domach, bądź miejscach zbiorowego zakwaterowania będą miały możliwość przedłużenia swojego pobytu o następne 60 dni. Jest to czas na adaptację. Dane jasno wskazują, że większość uchodźców usamodzielniła się w naszym kraju” – powiedział Paweł Szefernaker.
Pomoc uchodźcom: 40 zł dziennie na osobę przyjętą pod dachMichał Górecki
Jak długo pomoc dla osób goszczących uchodźców?
Z wypowiedzi wiceministra wynika także, że będzie to pierwsze i ostatnie wydłużenie tego terminu. Pewne odstępstwa będą podejmowane w indywidualnych sytuacjach, np. w przypadku osób starszych, czy matek z dziećmi. Póki co, kolejne dwa miesiące to czas dla uchodźców z Ukrainy na to, aby mogli oni się usamodzielnić tj. znaleźć zatrudnienie, czy wynająć mieszkanie.Ilu Ukraińców jest w Polsce?
Od 24 lutego 2022 roku do Polski wjechało 2 mln 885 tys. osób z Ukrainy. MSWiA informuje, że w ostatnim czasie, każdego dnia, liczba nowych przybyszów z tego kraju oscyluje od 20 do 30 tysięcy osób. Według stanu na 21 kwietnia 2022 roku 95% uchodźców zarejestrowanych w rejestrze PESEL to kobiety oraz dzieci. 467 tysięcy zarejestrowanych to osoby pełnoletnie.
Pomoc uchodźcom przez samorządy i biznes
Wiceszef MSWiA poinformował również, że we współpracy z samorządami oraz przedstawicielami przedsiębiorców wypracowane zostaną nowe i dodatkowe rozwiązania dedykowane obywatelom Ukrainy, którzy potrzebują wsparcia. Jak przyznał Szefernaker — „Do 25 czerwca we współpracy z samorządami oraz przedsiębiorcami chcemy wypracować wszystkie mechanizmy, które są potrzebne, aby uchodźcy z Ukrainy mogli się zaadoptować”.
Obecnie, co dwa tygodnie odbywają się spotkania z różnymi organizacjami NGO oraz przedstawicielami samorządów dla prowadzenia stałej analizy sytuacji oraz przygotowania rozwiązań, które mogą skutecznie pomagać osobom uciekającym przed wojną.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.