Przyjmujesz uchodźców? Rząd planuje przedłużenie wsparcia

Polski rząd planuje przedłużyć wsparcie dla polskich rodzin przyjmujących w swoich domach uchodźców z Ukrainy – wynika z wypowiedzi wiceministra w MSWiA Pawła Szefernakera. Okres adaptacji osób uciekających przed rosyjską agresją ma potrwać o 60 dni dłużej.

Przyjmujesz uchodźców? Rząd planuje przedłużenie wsparcia
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 22 kwietnia 2022

40 zł na osobę

Zbliża się koniec przewidzianego w ustawie okresu pomocy obywatelom Ukrainy określanego jako „60-dniowa adaptacja”. Sprawą jego wydłużenia wkrótce ma zająć się Sejm. Jak wynika z wypowiedzi wiceministra spraw wewnętrznych i administracji, mowa o kolejnych 60 dniach wsparcia. 

Osoby, które zamieszkały w polskich domach, bądź miejscach zbiorowego zakwaterowania będą miały możliwość przedłużenia swojego pobytu o następne 60 dni. Jest to czas na adaptację. Dane jasno wskazują, że większość uchodźców usamodzielniła się w naszym kraju” – powiedział Paweł Szefernaker.

Pomoc uchodźcom: 40 zł dziennie na osobę przyjętą pod dachPomoc uchodźcom: 40 zł dziennie na osobę przyjętą pod dachMichał Górecki

Jak długo pomoc dla osób goszczących uchodźców?

Z wypowiedzi wiceministra wynika także, że będzie to pierwsze i ostatnie wydłużenie tego terminu. Pewne odstępstwa będą podejmowane w indywidualnych sytuacjach, np. w przypadku osób starszych, czy matek z dziećmi. Póki co, kolejne dwa miesiące to czas dla uchodźców z Ukrainy na to, aby mogli oni się usamodzielnić tj. znaleźć zatrudnienie, czy wynająć mieszkanie.

Ilu Ukraińców jest w Polsce?

Od 24 lutego 2022 roku do Polski wjechało 2 mln 885 tys. osób z Ukrainy. MSWiA informuje, że w ostatnim czasie, każdego dnia, liczba nowych przybyszów z tego kraju oscyluje od 20 do 30 tysięcy osób. Według stanu na 21 kwietnia 2022 roku 95% uchodźców zarejestrowanych w rejestrze PESEL to kobiety oraz dzieci. 467 tysięcy zarejestrowanych to osoby pełnoletnie. 

Pomoc uchodźcom przez samorządy i biznes

Wiceszef MSWiA poinformował również, że we współpracy z samorządami oraz przedstawicielami przedsiębiorców wypracowane zostaną nowe i dodatkowe rozwiązania dedykowane obywatelom Ukrainy, którzy potrzebują wsparcia. Jak przyznał Szefernaker — „Do 25 czerwca we współpracy z samorządami oraz przedsiębiorcami chcemy wypracować wszystkie mechanizmy, które są potrzebne, aby uchodźcy z Ukrainy mogli się zaadoptować”.

Obecnie, co dwa tygodnie odbywają się spotkania z różnymi organizacjami NGO oraz przedstawicielami samorządów dla prowadzenia stałej analizy sytuacji oraz przygotowania rozwiązań, które mogą skutecznie pomagać osobom uciekającym przed wojną.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!