12 tysięcy na dziecko dla uchodźców z Ukrainy? ZUS o wypłatach RKO

To jest już przesądzone – Rodzinny Kapitał Opiekuńczy (RKO) będzie przyznawany i wypłacany przez ZUS obywatelom Ukrainy. Mowa jednak wyłącznie o osobach, które przybyły do Polski najwcześniej 24 lutego 2022 roku – czyli uciekły przed rosyjską agresją.

12 tysięcy na dziecko dla uchodźców z Ukrainy? ZUS o wypłatach RKO
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 25 kwietnia 2022

RKO dla Ukraińców

Obywatele Ukrainy, którzy przybyli do Polski z dziećmi, uciekając przed rosyjską agresją, tj po 23 lutego 2022 roku mogą liczyć na pieniądze z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego, czyli 12 tysięcy złotych. Jak informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych „Specjalny wniosek o RKO w języku ukraińskim (formularz RKO-U) można już składać elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS”

Czy Rodzinny Kapitał Opiekuńczy zależy od dochodu?

Podobnie jak w przypadku obywateli Polskich, również uchodźcy z Ukrainy mogą liczyć na świadczenie z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego niezależnie od dochodów. Nie muszą więc w żaden sposób przedkładać dokumentów o zarobkach np. od polskich pracodawców. 

Przyjmujesz uchodźców? Rząd planuje przedłużenie wsparciaPrzyjmujesz uchodźców? Rząd planuje przedłużenie wsparciaMartyna Kowalska

Ile wynosi RKO dla obywateli Ukrainy

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy jest przyznawany dokładnie na tych samych zasadach dla Polaków jaki i Ukraińców. Wynosi on do 12 tys. zł na drugie i kolejne dziecko w rodzinie. Rodzic dziecka może zdecydować czy chce otrzymywać RKO w wysokości 500 zł przez 24 miesiące, czy w wysokości 1 000 zł przez 12 miesięcy” – przypomina ZUS.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy może być przyznany i wypłacony już od pierwszego dnia miesiąca, w którym dziecko ukończy 12. miesiąc. Okres wsparcia kończy się ostatniego dnia miesiąca, w którym dziecko ukończy 35. miesiąc życia

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Ruszyły konsultacje ustawy 800+
500 plus

Ruszyły konsultacje ustawy 800+

- Chcemy, aby od 1 stycznia 2024 r. co miesiąc każde dziecko do 18. roku życia dostało 800 zł, zamiast dotychczasowych 500 zł – powiedział premier Mateusz Morawiecki, który początkiem czerwca...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!