fb

Rusza nabór wniosków o dopłaty do nawozów

Od 25 kwietnia 2022 roku można składać wnioski o dopłaty do zakupu nawozów. Chodzi o dofinansowanie zakupu nawozów mineralnych innych niż wapno nawozowe, oraz wapno nawozowe z magnezem.

Rusza nabór wniosków o dopłaty do nawozów
 • Michał Górecki
 • /
 • 25 kwietnia 2022

ARiMR dopłaci do nawozów

Dopłaty obejmują zakupy nawozów zrealizowane między 1 września 2021 roku a 15 maja 2022 roku. Na wsparcie mogą liczyć rolnicy, którym został nadany numer identyfikacyjny na bazie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, gospodarstw oraz płatności. 

Dofinansowanie trafi także do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, którym zagraża utrata płynności finansowej z powodu ograniczeń, jakie powstały w wyniku epidemii koronawirusa. 

Emerytury rolnicze: Rząd szykuje zmianyEmerytury rolnicze: Rząd szykuje zmianyMichał Górecki

Kto decyduje o przyznaniu pomocy?

Dofinansowanie jest przyznawane na drodze decyzji kierownika powiatowego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa właściwej ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę firmy rolnika. O wsparcie można wnioskować najpóźniej 16 maja 2022 roku.

Wysokość dopłat do nawozów?

Jedna z zasad przyznawania wsparcia mówi, że pomoc nie może przekroczyć „iloczynu deklarowanej przez producenta rolnego we wniosku o przyznanie płatności w rozumieniu przepisów o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego powierzchni upraw rolnych, jednak nie więcej niż 50 ha i stawki pomocy w wysokości

- 500 zł na 1 ha powierzchni upraw rolnych, z wyłączeniem traw na gruntach ornych oraz łąk i   pastwisk,

- 250 zł na 1 ha powierzchni łąk i pastwisk oraz traw na gruntach ornych, z wyłączeniem powierzchni, na które przyznano pomoc finansową w ramach działania »Działanie rolno-środowiskowo-klimatyczne«”

Po drugie mowa także o iloczynie liczby ton nawozów zakupionych między 01.09.2021 a 15.05.2022 r. i różnicy uśrednionej ceny tony takiego nawozu. 

Co należy dołączyć do wniosku?

Do wniosku należy dołączyć kopie dokumentów zakupu – faktur, ich duplikatów oraz imiennych dokumentów księgowych, które dokumentują zakup w wyżej wymienionym terminie. 

  Formularz wniosku, który należy złożyć w powiatowym biurze Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie dostępny na stronie: https://www.gov.pl/web/arimr/doplaty-do-nawozow--sprawdz-procedure-ubiegania-sie-o-pomoc.

  Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
  Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

  Security Magazine

  Czy ten artykuł był przydatny?

  Firmy mają więcej czasu na rozliczenie CIT
  podatki

  Firmy mają więcej czasu na rozliczenie CIT

  Resort finansów przypomina, ze termin na rozliczenie rocznego podatku CIT za 2021 rok został przedłużony. Aktualnie, ten obowiązek upływa dopiero 30 czerwca 2022 roku – czytamy w komunikacie MF....

  Newsletter

  Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!