Rusza nabór wniosków o dopłaty do nawozów

Od 25 kwietnia 2022 roku można składać wnioski o dopłaty do zakupu nawozów. Chodzi o dofinansowanie zakupu nawozów mineralnych innych niż wapno nawozowe, oraz wapno nawozowe z magnezem.

Rusza nabór wniosków o dopłaty do nawozów
 • Michał Górecki
 • /
 • 25 kwietnia 2022

ARiMR dopłaci do nawozów

Dopłaty obejmują zakupy nawozów zrealizowane między 1 września 2021 roku a 15 maja 2022 roku. Na wsparcie mogą liczyć rolnicy, którym został nadany numer identyfikacyjny na bazie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, gospodarstw oraz płatności. 

Dofinansowanie trafi także do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, którym zagraża utrata płynności finansowej z powodu ograniczeń, jakie powstały w wyniku epidemii koronawirusa. 

Emerytury rolnicze: Rząd szykuje zmianyEmerytury rolnicze: Rząd szykuje zmianyMichał Górecki

Kto decyduje o przyznaniu pomocy?

Dofinansowanie jest przyznawane na drodze decyzji kierownika powiatowego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa właściwej ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę firmy rolnika. O wsparcie można wnioskować najpóźniej 16 maja 2022 roku.

Wysokość dopłat do nawozów?

Jedna z zasad przyznawania wsparcia mówi, że pomoc nie może przekroczyć „iloczynu deklarowanej przez producenta rolnego we wniosku o przyznanie płatności w rozumieniu przepisów o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego powierzchni upraw rolnych, jednak nie więcej niż 50 ha i stawki pomocy w wysokości

- 500 zł na 1 ha powierzchni upraw rolnych, z wyłączeniem traw na gruntach ornych oraz łąk i   pastwisk,

- 250 zł na 1 ha powierzchni łąk i pastwisk oraz traw na gruntach ornych, z wyłączeniem powierzchni, na które przyznano pomoc finansową w ramach działania »Działanie rolno-środowiskowo-klimatyczne«”

Po drugie mowa także o iloczynie liczby ton nawozów zakupionych między 01.09.2021 a 15.05.2022 r. i różnicy uśrednionej ceny tony takiego nawozu. 

Co należy dołączyć do wniosku?

Do wniosku należy dołączyć kopie dokumentów zakupu – faktur, ich duplikatów oraz imiennych dokumentów księgowych, które dokumentują zakup w wyżej wymienionym terminie. 

  Formularz wniosku, który należy złożyć w powiatowym biurze Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie dostępny na stronie: https://www.gov.pl/web/arimr/doplaty-do-nawozow--sprawdz-procedure-ubiegania-sie-o-pomoc.

  Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
  Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

  Security Magazine

  Czy ten artykuł był przydatny?

  Newsletter

  Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!