fb

Emerytury rolnicze: Rząd szykuje zmiany

Projekt zmian w ustawie o ubezpieczeniu społecznym rolników przyjął rząd. Zmiany zaproponował resort rolnictwa i rozwoju wsi. Na mocy proponowanych przepisów rolnicy, którzy są na emeryturze, nie będą musieli rezygnować z dotychczasowych zajęć, by otrzymywać świadczenia w pełnej wysokości. To spora zmiana w porównaniu do obecnego stanu prawnego.

Emerytury rolnicze: Rząd szykuje zmiany
  • Michał Górecki
  • /
  • 21 kwietnia 2022

Praca na roli na emeryturze.

Zgodnie z obowiązującymi teraz przepisami, jeżeli emeryt zdecyduje się prowadzić działalność rolniczą, to wypłata jego emerytury ulegnie częściowemu zawieszeniu. Nowe rozwiązanie, które właśnie przyjął rząd, likwiduje takie ograniczenie. Jak wynika z komunikatu to realizacja postulatów samych rolników oraz organizacji rolniczych.

Składki na KRUS a praca na emeryturze

To oznacza, że rolnik na emeryturze w dalszym ciągu będzie mógł pracować w gospodarstwie bez finansowych konsekwencji. Nowe przepisy jednak przewidują, że będzie musiał w takiej sytuacji nadal opłacać składki KRUS na ubezpieczenie emerytalno-rentowe, zarówno tej podstawowej jak i dodatkowej.

Korzystna zmiana dla rolników? 

Jak wyjaśnia resort rolnictwa - „dzięki temu, rolnicy będą mogli unikać niekorzystnych przerw w podleganiu ubezpieczeniu społecznemu rolników, które mogą być przeszkodą w ubieganiu się o pomoc ze środków wspólnej polityki rolnej, bądź uniemożliwiać dalsze podleganie ubezpieczeniu społecznemu rolników w przypadku podejmowania – oprócz działalności rolniczej – dodatkowo pozarolniczej działalności gospodarczej” – czytamy w komunikacie MRiRW.

Nowy portal ARiMR dla rolników. Jak działa eWoP?Nowy portal ARiMR dla rolników. Jak działa eWoP?Anna Malinowska

Służba wojskowa a praca na roli

Znowelizowane przepisy wprowadzą możliwość zaliczenia do wysokości składkowej części emerytury rolniczej okresów, w których rolnik odbywał czynną służbę wojskową w Wojsku Polskim przed 1 stycznia 1999 roku. 

Rehabilitacja emerytów rolniczych z KRUS

Rolnicy przebywający na emeryturze będą mogli korzystać z leczniczej rehabilitacji w ośrodkach podlegających pod KRUS. Z kolei opiekunowie osób niepełnosprawnych, będą mogli być skierowani na tzw. turnusy regeneracyjne. 

Nowe rozwiązania mają wejść w życie po dwóch tygodniach od momentu ogłoszenia ich w Dzienniku Ustaw, z wyjątkiem niektórych przepisów, które zaczną obowiązywać w innym, ustalonym terminie.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Firmy mają więcej czasu na rozliczenie CIT
podatki

Firmy mają więcej czasu na rozliczenie CIT

Resort finansów przypomina, ze termin na rozliczenie rocznego podatku CIT za 2021 rok został przedłużony. Aktualnie, ten obowiązek upływa dopiero 30 czerwca 2022 roku – czytamy w komunikacie MF....

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!