Emerytury rolnicze: Rząd szykuje zmiany

Projekt zmian w ustawie o ubezpieczeniu społecznym rolników przyjął rząd. Zmiany zaproponował resort rolnictwa i rozwoju wsi. Na mocy proponowanych przepisów rolnicy, którzy są na emeryturze, nie będą musieli rezygnować z dotychczasowych zajęć, by otrzymywać świadczenia w pełnej wysokości. To spora zmiana w porównaniu do obecnego stanu prawnego.

Emerytury rolnicze: Rząd szykuje zmiany
  • Michał Górecki
  • /
  • 21 kwietnia 2022

Praca na roli na emeryturze.

Zgodnie z obowiązującymi teraz przepisami, jeżeli emeryt zdecyduje się prowadzić działalność rolniczą, to wypłata jego emerytury ulegnie częściowemu zawieszeniu. Nowe rozwiązanie, które właśnie przyjął rząd, likwiduje takie ograniczenie. Jak wynika z komunikatu to realizacja postulatów samych rolników oraz organizacji rolniczych.

Składki na KRUS a praca na emeryturze

To oznacza, że rolnik na emeryturze w dalszym ciągu będzie mógł pracować w gospodarstwie bez finansowych konsekwencji. Nowe przepisy jednak przewidują, że będzie musiał w takiej sytuacji nadal opłacać składki KRUS na ubezpieczenie emerytalno-rentowe, zarówno tej podstawowej jak i dodatkowej.

Korzystna zmiana dla rolników? 

Jak wyjaśnia resort rolnictwa - „dzięki temu, rolnicy będą mogli unikać niekorzystnych przerw w podleganiu ubezpieczeniu społecznemu rolników, które mogą być przeszkodą w ubieganiu się o pomoc ze środków wspólnej polityki rolnej, bądź uniemożliwiać dalsze podleganie ubezpieczeniu społecznemu rolników w przypadku podejmowania – oprócz działalności rolniczej – dodatkowo pozarolniczej działalności gospodarczej” – czytamy w komunikacie MRiRW.

Nowy portal ARiMR dla rolników. Jak działa eWoP?Nowy portal ARiMR dla rolników. Jak działa eWoP?Anna Malinowska

Służba wojskowa a praca na roli

Znowelizowane przepisy wprowadzą możliwość zaliczenia do wysokości składkowej części emerytury rolniczej okresów, w których rolnik odbywał czynną służbę wojskową w Wojsku Polskim przed 1 stycznia 1999 roku. 

Rehabilitacja emerytów rolniczych z KRUS

Rolnicy przebywający na emeryturze będą mogli korzystać z leczniczej rehabilitacji w ośrodkach podlegających pod KRUS. Z kolei opiekunowie osób niepełnosprawnych, będą mogli być skierowani na tzw. turnusy regeneracyjne. 

Nowe rozwiązania mają wejść w życie po dwóch tygodniach od momentu ogłoszenia ich w Dzienniku Ustaw, z wyjątkiem niektórych przepisów, które zaczną obowiązywać w innym, ustalonym terminie.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!