Emerytury rolnicze: Rząd szykuje zmiany
Projekt zmian w ustawie o ubezpieczeniu społecznym rolników przyjął rząd. Zmiany zaproponował resort rolnictwa i rozwoju wsi. Na mocy proponowanych przepisów rolnicy, którzy są na emeryturze, nie będą musieli rezygnować z dotychczasowych zajęć, by otrzymywać świadczenia w pełnej wysokości. To spora zmiana w porównaniu do obecnego stanu prawnego.

- Michał Górecki
- /
- 21 kwietnia 2022
Praca na roli na emeryturze.
Zgodnie z obowiązującymi teraz przepisami, jeżeli emeryt zdecyduje się prowadzić działalność rolniczą, to wypłata jego emerytury ulegnie częściowemu zawieszeniu. Nowe rozwiązanie, które właśnie przyjął rząd, likwiduje takie ograniczenie. Jak wynika z komunikatu to realizacja postulatów samych rolników oraz organizacji rolniczych.
Składki na KRUS a praca na emeryturze
To oznacza, że rolnik na emeryturze w dalszym ciągu będzie mógł pracować w gospodarstwie bez finansowych konsekwencji. Nowe przepisy jednak przewidują, że będzie musiał w takiej sytuacji nadal opłacać składki KRUS na ubezpieczenie emerytalno-rentowe, zarówno tej podstawowej jak i dodatkowej.
Korzystna zmiana dla rolników?
Jak wyjaśnia resort rolnictwa - „dzięki temu, rolnicy będą mogli unikać niekorzystnych przerw w podleganiu ubezpieczeniu społecznemu rolników, które mogą być przeszkodą w ubieganiu się o pomoc ze środków wspólnej polityki rolnej, bądź uniemożliwiać dalsze podleganie ubezpieczeniu społecznemu rolników w przypadku podejmowania – oprócz działalności rolniczej – dodatkowo pozarolniczej działalności gospodarczej” – czytamy w komunikacie MRiRW.
Nowy portal ARiMR dla rolników. Jak działa eWoP?Anna Malinowska
Służba wojskowa a praca na roli
Znowelizowane przepisy wprowadzą możliwość zaliczenia do wysokości składkowej części emerytury rolniczej okresów, w których rolnik odbywał czynną służbę wojskową w Wojsku Polskim przed 1 stycznia 1999 roku.
Rehabilitacja emerytów rolniczych z KRUS
Rolnicy przebywający na emeryturze będą mogli korzystać z leczniczej rehabilitacji w ośrodkach podlegających pod KRUS. Z kolei opiekunowie osób niepełnosprawnych, będą mogli być skierowani na tzw. turnusy regeneracyjne.
Nowe rozwiązania mają wejść w życie po dwóch tygodniach od momentu ogłoszenia ich w Dzienniku Ustaw, z wyjątkiem niektórych przepisów, które zaczną obowiązywać w innym, ustalonym terminie.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.