ZUS: od maja wypłaty 500 plus dla Ukraińców

W maju 2022 roku ruszają wypłaty świadczenia z programu Rodzina 500+ dla pierwszych uchodźców z Ukrainy, którzy złożyli stosowne wnioski do ZUS. Podobnie jak Polacy, korzystający z tego rozwiązania, pieniądze otrzymają oni wyłącznie na rachunki bankowe. 

ZUS: od maja wypłaty 500 plus dla Ukraińców
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 20 kwietnia 2022

Ilu Ukraińców sięgnęło po 500 plus? 

Jak wynika z danych przedstawionych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, do tej pory przyjęto 318 tysięcy wniosków o świadczenie wychowawcze 500 plus od obywateli Ukrainy. Wiadomo, że dokumenty te dotyczą obecnego okresu świadczeniowego, który upływa ostatniego dnia maja. To oznacza, że Ukraińcy, którzy chcą skorzystać z programu później, muszą złożyć drugi wniosek, tym razem na okres 2022/2023. 

500 plus dla uchodźców – dla każdego?

Po pierwsze należy pamiętać, że pieniądze z programu 500 plus nie należą się każdemu obywatelowi Ukrainy. W tym przypadku mówimy o osobach, które legalnie przekroczyły polsko-ukraińską granicę najwcześniej 24 lutego 2022 roku, uzyskały numer PESEL, posiadają w naszym kraju konto bankowe, posiadają polski numer telefonu (rozpoczynający się na +48) oraz dysponują adresem poczty elektronicznej. 

500 plus dla obywateli Ukrainy. Kto może liczyć na świadczenie?500 plus dla obywateli Ukrainy. Kto może liczyć na świadczenie?Michał Górecki

Jak obywatel Ukrainy może wnioskować o 500 plus?

W przypadku uchodźców z Ukrainy, którzy chcą ubiegać się o świadczenie 500 plus, obowiązują te same zasady, jak w przypadku obywateli Polski. Wniosek o 500+ (podobnie, jak w przypadku Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego) można składać drogą elektroniczną poprzez Platformę Usług Elektronicznych (PUE ZUS), portal Empatia oraz bankowość elektroniczną polskich banków. Jak zaznaczyło kilka tygodni temu Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej w komunikacie: „Rodzic może również w celu złożenia wniosku zgłosić się na salę obsługi klienta placówki ZUS, gdzie uzyska pomoc w wypełnieniu wniosku i jego elektronicznym złożeniu”.

W przypadku Ukraińców konieczne jest dołączenie dokumentu, który potwierdzi charakter pobytu na terenie Polski. Może to być np. pieczątka w paszporcie, która została umieszczona w momencie wjazdu na teren Rzeczypospolitej Polskiej. 

500 plus w gotówce?

Również w przypadku cudzoziemców wypłata świadczeń takich jak 500 plus oraz Rodzinny Kapitał Opiekuńczy wypłacana jest wyłącznie na wskazany przez beneficjenta rachunek bankowy i nie ma możliwości pobierania środków w formie gotówkowej. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!