Wielomilionowy przekręt podatkowy na olej rzepakowy

Nawet 175 mln złotych stracił państwowy budżet przez działania grupy przestępczej, która oszukiwała na podatkach. Karuzelę VAT oszuści rozkręcili poprzez fikcyjny handel olejem rzepakowym. Zatrzymano dotąd 6 osób. 

Wielomilionowy przekręt podatkowy na olej rzepakowy
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 20 kwietnia 2022

Astronomiczne straty budżetu państwa

Straty Skarbu Państwa sięgające 175 mln złotych – takie mogą być konsekwencja działania zorganizowanej grupy przestępczej. Śledztwo w tej sprawie prowadził Mazowiecki Urząd Celno-Skarbowy w Warszawie pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w stolicy. Jak wynika z komunikatu służb, mechanizm oszustwa podatkowego polegał na stworzeniu tzw. karuzeli podatkowej. 

Za każdym razem, w którym wykrywane są przypadki karuzel podatkowych, mamy do czynienia z ogromnymi stratami dla budżetu państwa idącymi w dziesiątki lub setki milionów złotych. W tym przypadku mowa bardziej o drugim z wymienionych rzędów wielkości. 

Handlowali olejem rzepakowym

Fikcyjne faktury VAT, dzięki którym oszuści czerpali astronomiczne zyski dotyczyły fikcyjnego obrotu olejem rzepakowym. Spółki, które wykazywały taką działalność w podatkowych deklaracjach zaniżały przez to wysokość należnego państwu podatku. To nie pierwszy przypadek, w którym to właśnie „handel” olejem rzepakowym jest bazą do podobnych przestępstw. Pisaliśmy o tym m.in w tym artykule w Dzienniku Prawnym.

Olej rzepakowy i przekręt na VAT. Tak państwo traci setki milionów złotychOlej rzepakowy i przekręt na VAT. Tak państwo traci setki milionów złotychMikołaj Frączak

Karuzela podatkowa w czterech województwach

W tym przypadku funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z Mazowsza przeprowadzili przeszukania miejsc zamieszkania osób podejrzanych oraz siedzib firm zlokalizowanych w czterech województwach – śląskim, świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim oraz wielkopolskim. 

W tej sprawie zatrzymano sześć osób między 29. a 43. rokiem życia. Śledczy Prokuratury Regionalnej w Warszawie postawili im już zarzuty. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!