Ostatni moment, by złożyć wniosek na 500 plus

By nie mieć przerwy w wypłacie 500+ na dzieci, trzeba złożyć wniosek o świadczenie wychowawcze do końca kwietnia – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Ostatni moment, by złożyć wniosek na 500 plus
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 19 kwietnia 2022

Wypłatami będzie zajmował się ZUS

- Do maja świadczenia z programu Rodzina 500+ niemal wszystkim opiekunom wypłacają jeszcze gminy. Od czerwca, czyli od rozpoczęcia nowego okresu świadczeniowego, wypłatami będzie zajmował się ZUS — przekazuje Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w województwie lubelskim.

Żeby mieć zachowaną ciągłość comiesięcznych przelewów 500+, rodzic powinien wysłać do ZUS wniosek o przyznanie świadczenia na dalszy okres maksymalnie do końca kwietnia.

Rząd oferuje niskie podatki. Demontaż "Polskiego Ładu"?Rząd oferuje niskie podatki. Demontaż "Polskiego Ładu"?Michał Górecki

Liczy się data złożenia prawidłowego zgłoszenia z wymaganymi dokumentami. Jeżeli wniosek wpłynie do ZUS jeszcze w kwietniu, to pierwsza wypłata z nowego okresu świadczeniowego trafi do rodzica w czerwcu. Jeśli rodzic złoży wniosek później, to wypłata pojawi się na koncie odpowiednio później. Dlatego nie warto zwlekać.

Wnioski o 500+ są teraz tylko elektroniczne

Rodzice mogą je przesłać przez bankowość internetową, portal Empatia lub Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Pomoc z formalnościami można otrzymać w placówkach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Na pytania rodziców odpowiada też infolinia pod numerem telefonu 22 290 55 00. Konsultanci dyżurują od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-15.00. 

Do ZUS wpłynęły dotychczas wnioski na nowy okres wypłat 500+ (czyli na czerwiec 2022 – maj 2023) obejmujące 4,6 mln dzieci w całej Polsce. Mieszkańcy województwa lubelskiego złożyli wnioski o świadczenia na ponad 240 tys. dzieci.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!