Obóz dla uchodźców? Polski rząd wybuduje… miasteczko kontenerowe

Choć określenie „obóz dla uchodźców” w oficjalnym komunikacie nie pada, skojarzenia mogą być jednoznaczne. Rząd Polski buduje miasteczka kontenerowe na zachodniej Ukrainie. Ma w nich znaleźć schronienie 20 tysięcy uchodźców wewnętrznych.

Obóz dla uchodźców? Polski rząd wybuduje… miasteczko kontenerowe
  • Michał Górecki
  • /
  • 19 kwietnia 2022

Miasteczka kontenerowe w okolicach Lwowa?

Jak poinformowała na swoim profilu na Facebooku Kancelaria Premiera, z inicjatywy polskiego rządu powstają kontenerowe miasteczka. Są one zlokalizowane na terytorium Ukrainy. Mają być przeznaczone dla uchodźców wewnętrznych. Mowa zatem o osobach, które uciekają ze wschodnich obwodów Ukrainy np. donieckiego, ługańskiego, charkowskiego czy zaporoskiego w zachodnie rejony swojej ojczyzny. 

Ile osób znajdzie schronienie w miasteczkach kontenerowych?

Jak informuje polski rząd, miasteczka budowane przez Polskę we wschodniej Ukrainie mają zapewnić schronienie dla 20 tysięcy kobiet i dzieci, które uciekają z obszarów szczególnie dotkniętych lub zagrożonych rosyjską inwazją. W komunikacie zamiast określenia „obozy dla uchodźców” używane jest słowo „osiedla”.

Uchodźcy poprawią sytuacje na rynku pracy? Minister nie ma wątpliwościUchodźcy poprawią sytuacje na rynku pracy? Minister nie ma wątpliwościMichał Górecki

Kontenerowe obozy dla uchodźców

Europa zna już przykłady zastosowaniem kontenerów mieszkalnych z przeznaczeniem dla uchodźców. Podobne rozwiązanie zastosowały władze samorządowe w okolicach miasta Calais we Francji, gdzie koczowali uchodźcy z Bliskiego Wschodu próbujący dostać się do Wielkiej Brytanii. Zimą 2016 roku, w prowizorycznym obozie nazywanym potocznie „Dżunglą” postawiono szereg podobnych konstrukcji. Oficjalnie kontenerowe miasteczko było nazywane „tymczasowym miejscem pobytu” i oferowało schronienie dla kilku tysięcy osób. W przypadku inwestycji zapowiadanej w okolicach Lwowa mówimy więc o dużo większej skali działania.

Podobne przedsięwzięcia powstawały w przeszłości m.in. w Niemczech, Turcji, a także w Jordanii w okolicach miejscowości Zaatari. 

ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!