Uchodźcy poprawią sytuacje na rynku pracy? Minister nie ma wątpliwości

Obywatele Ukrainy mogą zniwelować deficyt rąk do pracy w niektórych branżach – ocenia minister rodziny i polityki społecznej, która odpowiada za rynek zatrudnienia. W jej ocenie taki rozwój sytuacji może przysłużyć się dalszemu rozwojowi polskiej gospodarki. 

Uchodźcy poprawią sytuacje na rynku pracy? Minister nie ma wątpliwości
  • Michał Górecki
  • /
  • 14 kwietnia 2022

Ukraińcy na rynku pracy

Minister Marlena Maląg podczas wirtualnego spotkania z przedstawicielami służb zatrudnienia rozmawiała m.in. o przepisach, które legalizują pobyt uchodźców na terytorium RP oraz umożliwiają im podjęcie pracy. 

Szefowa resortu rodziny podkreśliła rolę urzędów pracy „we włączaniu obywateli Ukrainy w polski rynek pracy”. W jej opinii rząd myśli strategicznie, aby jak najwięcej przyjezdnych, którzy chcą pozostać w naszym kraju na dłużej, podejmowało zatrudnienie. Aktualne dane mówią o 62 tysiącach powiadomień o powierzeniu wykonywania pracy Ukraińcom. Liczba ta sukcesywnie rośnie.

Ukraińcy a kondycja rynku pracy

Minister Maląg jest zdania, że nasi wschodni sąsiedzi, podejmując pracę w Polsce zapełniają lukę na naszym rynku zatrudnienia, a tym samym, siłą rzeczy, wspierają rozwój krajowej gospodarki. Z obserwacji resortu rodziny wynika, że wielu Ukraińców chce pracować, jednak ma problem ze znalezieniem zatrudnienia. Tu właśnie pojawia się rola dla urzędów pracy, które dysponują aktualną bazą ofert od polskich przedsiębiorców.

Są jednak bariery dużo trudniejsze do pokonania. Wśród nich należy wspomnieć o umiejętności przygotowania takiej oferty, która będzie dobra dla kobiet samotnie opiekujących się dziećmi. Według danych MSWiA aż 96% obywateli, którym nadano już numer PESEL to właśnie kobiety i dzieci. 

PESEL dla Ukraińców – aż 96% numerów nadano kobietom i dzieciomPESEL dla Ukraińców – aż 96% numerów nadano kobietom i dzieciomMikołaj Frączak

Prace sezonowe szansą dla Ukraińców?

Ruszające właśnie prace sezonowe mogą być szansą dla wielu obywateli Ukrainy w znalezieniu odpowiedniego dla siebie zajęcia. Dla pracodawców z kolei, to szansa na szybkie znalezienie potrzebnych rąk do pracy.

Przestrzeń do zagospodarowania jest duża. Na stronie internetowej www.pomagamukrainie.gov.pl oraz na portalu Zielona Linia, tylko w marcu zarejestrowano przeszło 20 tysięcy kontaktów. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej zwraca także uwagę na planowane liczne targi pracy, zarówno te stacjonarne, jak i realizowane w internecie. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: Praca

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!