PESEL dla Ukraińców – aż 96% numerów nadano kobietom i dzieciom

Aż 96% numerów PESEL wydanych uchodźcom w Polsce nadano kobietom i dzieciom – poinformował wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker. Łącznie polskie numery PESEL trafiły dotąd (13.04) do 846 tysięcy osób. 

PESEL dla Ukraińców – aż 96% numerów nadano kobietom i dzieciom
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 13 kwietnia 2022

Ukraińców więcej niż mieszkańców woj. łódzkiego

Liczba Ukraińców przebywających na terenie Polski, którzy uciekli ze swojego kraju przed rosyjską agresją, szacowana jest na 2,6 mln. To dużo więcej niż liczba mieszkańców województwa łódzkiego, które wcale do małych regionów się nie zalicza.

Ilu Ukraińców wyrobiło PESEL

Szacuje się, że do tej pory numer PESEL wyrobiło mniej niż 1/3 uchodźców. Według danych przekazanych na Twitterze przez wiceministra spraw wewnętrznych i administracji Pawła Szefernakera, do 13 kwietnia 2022 roku nadano go 846 tysiącom uchodźców. 

To oznacza, że liczba uchodźców w polskim systemie ewidencji ludności jest już większa, niż wynosi liczba mieszkańców Krakowa – drugiego pod względem wielkości miasta w Polsce.

Te firmy ukraińskie zostały zrównane z ziemią. Straty na 80 MLD dolarówTe firmy ukraińskie zostały zrównane z ziemią. Straty na 80 MLD dolarówMonika Świetlińska


PESEL głównie dla kobiet i dzieci

Statystyki nadanych numerów PESEL potwierdzają wcześniejsze doniesienia, że gros uchodźców ze wschodu, którzy znaleźli w naszym kraju schronienie po 24 lutego 2022 roku to kobiety i dzieci. Według cytowanego wcześniej wiceministra, ta grupa stanowi aż 96% wszystkich, którzy w specjalnym trybie ubiegali się o numer ułatwiający funkcjonowanie w Polsce, np. zapisanie do szkoły czy korzystanie z pomocy medycznej. 

PESEL nie oznacza obywatelstwa!

Przy okazji warto zdementować fake newsy, które pojawiają się m.in. w internecie oraz w powielanych informacjach, że nadanie numeru PESEL jest równoznaczne z przyznaniem uchodźcy polskiego obywatelstwa. Nic z tych rzeczy. Zgodnie z prawem, już od dawna obcokrajowcy pracujący w Polsce mogą ubiegać się o nadanie numeru ewidencji ludności m.in. do celów podatkowych. PESEL ułatwia m.in. korzystanie z edukacji, opieki zdrowotnej, elektronicznej administracji oraz np. w procesie rekrutacji do pracy.

Samo obywatelstwo przyznawane jest na zupełnie innych i dość trudnych do spełniania warunkach, które określone są w innych przepisach. Nadanie numeru PESEL można uznać za działanie ułatwiające pracę administracji oraz funkcjonowanie obcokrajowców w Polsce. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!