Nowela ustawy o pomocy Ukraińcom z podpisem prezydenta. Zmian całkiem sporo

Dość świeża ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy, którzy szukają schronienia w Polsce, doczekała się błyskawicznej korekty. Zmian wprowadzonych przez parlament jest całkiem sporo. Pod nowelizacją swój podpis złożył właśnie prezydent Andrzej Duda.

Nowela ustawy o pomocy Ukraińcom z podpisem prezydenta. Zmian całkiem sporo
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 15 kwietnia 2022

Zmiany w nowej ustawie o pomocy obywatelom Ukrainy

Pierwsza ustawa z 12 marca 2022 roku zaledwie po dwóch tygodniach obowiązywania doczekała się decyzji ws. pilnych zmian. Jak wyjaśniono na stronie Kancelarii Prezydenta, ten krótki czas wykazał konieczność doprecyzowania niektórych jej przepisów, a także uzupełnienia kwestii dotychczas w niej pominiętych”. Co zatem zmienia się w ustawie?

Jedną z ważniejszych zmian, o których już pisaliśmy w Dzienniku Prawnym, jest m.in. rozszerzenie zakresu ustawy o dystrybucję produktów leczniczych, które w ramach pomocy humanitarnej na terytorium Ukrainy może przekazaćRządowa Agencja Rezerw Strategicznych. 

Nowe dane potrzebne do zarejestrowania na terytorium RP

Ustawa rozszerzyła także zakres danych, o które mogą zostać poproszeni uchodźcy w momencie rejestrowania pobytu w Polsce. Mowa o unikalnym numerze ewidencyjnym, który jest nadawany przez stronę ukraińską (jeśli taki numer występuje), a także miejscu urodzenia (w tym kraju). 

Numer PESEL może nadać osoba niepracująca w urzędzie

Nowela ustawy przewiduje także, że w drodze wyjątku, do realizacji czynności związanych z nadawanie numeru PESEL uchodźcom mogą zostać zaangażowane osoby niezatrudnione w urzędach miast oraz urzędach gmin. 

Zaznaczono, że rozwiązanie to ma charakter epizodyczny. Możliwość zastosowania tego przepisu wygaśnie po 18 miesiącach, licząc od dnia 24 lutego 2022 r. 

Lepsza pomoc medyczna dla uchodźców

Nowe przepisy upoważniają właściwego terytorialnie wojewodę do organizowania doraźnej pomocy medycznej wszędzie tam, gdzie gromadzą się osoby, które uciekły przed wojną na Ukrainie. 

Dodatkowo zapewniony ma być na szczeblu wojewódzkim personel medyczny, który przeprowadzi wizytę w miejscach zakwaterowania osób zakażonych koronawirusem. 

Zmiana przepisów budowlanych w ustawie o pomocy Ukraińcom

Do 31 sierpnia 2022, specustawa umożliwi tymczasowe wykorzystanie obiektu budowlanego, innego niż budynek mieszkalny i określa minimalne wymagania, aby mogli w nim przebywać uchodźcy wojenni. O tym rozwiązaniu pisaliśmy szerzej w tym artykule w Dzienniku Prawnym

Pomoc uchodźcom – są ułatwienia w prawie budowlanymPomoc uchodźcom – są ułatwienia w prawie budowlanymMikołaj Frączak

Fundusz Gwarancji Kryzysowych w BGK

Nowelizacja ustawy przewiduje także utworzenie Funduszu Gwarancji Kryzysowych. Ma on działać przy Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK). W jego ramach udzielane będą gwarancje oraz poręczenia kredytów i innych zobowiązań, jakie zaciągnęli przedsiębiorcy. Oczywiście o ile rzeczywiście znaleźli się w problemach w związku z trwającą wojną. 

Urząd zatrudni uchodźcę nieznającego języka polskiego

Dodane przepisy umożliwią również zatrudnienie obywatela lub obywatelki Ukrainy w administracji samorządowej lub rządowej, bez wymaganej, potwierdzonej znajomości języka polskiego. W tym przypadku mowa o stanowiskach pomocniczych oraz usługowych.

Ustawa także opisuje możliwość pomocy np. ukraińskim lekarzom w wykonywaniu zawodu w Polsce. 

Znowelizowany akt prawny wejdzie w życie dzień po publikacji, jednak z mocą wsteczną, licząc od dnia 24 lutego 2022 roku, czyli momentu rozpoczęcia brutalnego ataku Ukrainy przez rosyjską armię.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!