Historyczna chwila. Trybunał Karny w Hadze dołącza do zespołu badającego zbrodnie na Ukrainie

Do utworzenia wspólnego zespołu śledczego pomiędzy Ukrainą, Polską i Litwą w sprawie napaści Rosji na Ukrainę doszło 25 marca w Korczowej na Ukrainie. Teraz dołączył również Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze. 

Historyczna chwila. Trybunał Karny w Hadze dołącza do zespołu badającego zbrodnie na Ukrainie
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 26 kwietnia 2022

Pierwszy raz w historii

- Jest to historyczny moment, pierwszy raz Międzynarodowy Trybunał Karny przystąpił do powołanego zespołu śledczego – powiedział minister sprawiedliwości, Zbigniew Ziobro.

- Współpraca państw tworzących JIT [od red.: ukraińsko-polsko-litewski zespół śledczy] oraz Międzynarodowego Trybunału Karnego umożliwi koordynację działań dotyczących gromadzenia dowodów zbrodni wojennych popełnianych na Ukrainie w celu pociągnięcia winnych zbrodni do odpowiedzialności karnej - zaznaczył Dział Prasowy resortu.

Więcej uchodźców, niż mieszkańców Dolnego Śląska. Już 3 mln Ukraińców szuka u nas pomocyWięcej uchodźców, niż mieszkańców Dolnego Śląska. Już 3 mln Ukraińców szuka u nas pomocyMikołaj Frączak

Czym jest JIT?

Do utworzenia wspólnego zespołu śledczego pomiędzy Ukrainą, Polską i Litwą w sprawie napaści Rosji na Ukrainę doszło 25 marca w Korczowej na Ukrainie, choć pierwsze działania do powołania JIT w sprawie wojny napastniczej i zbrodni popełnianych przez siły zbrojne Federacji Rosyjskiej na terytorium Ukrainy zostały podjęte już 2 marca w toku narady nadzwyczajnej przedstawicieli wszystkich państw uczestniczących w Eurojust. 

To podczas tego spotkania z inicjatywy Ukrainy, Polski i Litwy podjęto decyzję o zawiązaniu wspólnego międzynarodowego zespołu śledczego w ramach śledztw wszczętych w tych trzech krajach.

W Polsce trwa śledztwo

- Jednocześnie w ramach polskiej prokuratury sprawą zajmuje się zespół śledczy składający się z prokuratorów Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie, funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Policji — poinformował Dział Prasowy Prokuratury Krajowej.

Putin uznany w USA za zbrodniarza wojennegoPutin uznany w USA za zbrodniarza wojennegoMonika Świetlińska

- W czynności dokumentowania zbrodni wojennych na Ukrainie zaangażowani są prokuratorzy z terenu całej Polski. Chcemy, aby te czynności były jak najmniej dotkliwe dla osób przesłuchiwanych – podkreślił Prokurator Krajowy Dariusz Barski

Jesteś świadkiem zbrodni wojennej? Zgłoś się!

Prokuratura Krajowa nadal apeluje do świadków przestępstw popełnianych w trakcie napaści, aby zgłaszali się do polskich organów ścigania w celu złożenia zeznań. 

Zgłoszenia takie mogą być dokonane za pośrednictwem całodobowej infolinii obsługiwanej w języku ukraińskim przez policję: +48 664 974 934. 

- Dotychczas w toku śledztwa przesłuchano m.in. bezpośrednich świadków zbrodni, jak również osoby dysponujące informacjami na ich temat. Świadkowie dostarczają zdjęcia i filmy, które obrazują przestępcze działania sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej w trakcie działań wojennych i na terenach zajętych przez agresora - przekazała Prokuratura Krajowa.

Zbrodnia wojenna, zbrodnia przeciwko ludzkości, zbrodnia przeciwko pokojowi, ludobójstwo — czym się różnią?Zbrodnia wojenna, zbrodnia przeciwko ludzkości, zbrodnia przeciwko pokojowi, ludobójstwo — czym się różnią?Monika Świetlińska

W przypadku braku możliwości osobistego stawiennictwa świadka, prokuratorzy lub wykonujący czynności w śledztwie funkcjonariusze dokonają przesłuchania w miejscu dogodnym dla uchodźcy. Przesłuchiwane są wyłącznie osoby, których stan psychofizyczny na to pozwala tylko i wyłącznie, gdy wyrażą na nie zgodę. Zapewniony jest również udział w czynnościach biegłego psychologa.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!